Egy vizsgálat sikeressége nem csak a kivitelezés módjától, illetve a körülményektől függ! Nagyon sok múlik a megfelelő előkészületen. Legegyszerűbb példa erre egy nagyrutin vizsgálat, melyre éhgyomorral kell érkezni a valós értékek érdekében.
De mi a teendő MRI vizsgálat esetén? Milyen hibákat követhetünk el?
Mit kerüljünk el mielőtt befekszünk egy MRI vizsgálatra?
Mikor mehetünk MRI vizsgálatra?
A magánegészségügyi intézetek elérhetősége miatt szinte bármikor, miután foglaltunk időpontot MRI vizsgálatra. Mivel mellékhatása 40 éves alkalmazása óta nem ismert, ezért orvosi engedélyhez nem kötik az MRI vizsgálatok elvégzését, viszont érdemes a házi vagy kezelőorvos javaslatára részt venni rajta.
Nem csak azért, mert nem egy 2000 Ft-os vizsgálatról van szó, hanem azért, mert mi, laikusok nem feltétlen tudjuk, hogy elegendő-e a nyitott MRI vagy mindenképp zárt, hagyományos MRI-re van szükségünk. Nem tudhatjuk, pontosan testünk mely részére irányuljon az MRI vizsgálat, Illetve az sem biztos, hogy adott panaszaink esetén egy másik vizsgálat, akár egy vérvétel nem lenne-e elegendő.
Ha menni kell…
Viszont, ha kaptunk beutalót MRI vizsgálatra, akkor menjünk el rá!
De, ahogy az iskolába, úgy MRI vizsgálatra sem jó felkészületlenül érkezni. Pontokba gyűjtöttük, milyen hibákat követhetünk el az MRI vizsgálat előtt:
- Nem szólunk az implantátumunkról; letagadjuk annak jelenlétét szervezetünkben.
- Ez az, amivel még viccelni sem szabad! Az MRI vizsgálat nagyon szelíd diagnosztikai eljárás, mellékhatások nélkül. De implantátumok, főleg a még 2000 előtt beépítettek esetén akár életveszélyes körülményeket is előidézhet a nagy mágneses térerősség. Különös tekintettel a pacemakerekre, aneurysma klippekre, beépített gyógyszeradagolókra és hallókészülékekre, műbillentyűkre,…
- Fém ékszert hagyunk magunkon
- Az alkalmazott, olykor 3-5 T mágneses térerősség minden mágnesezhető anyagot felforrósít, akár magához is repíthet. Bár elméletileg a nemesfém ékszerek, mint arany, ezüst, maradhatnak, ajánlott kivenni őket az MRI vizsgálat idejére, ugyanis nem tudhatjuk biztosan, hogy véletlenül nem fordul-e elő más, mágnesezhető anyag az ékszerben. Valamint, minden fém, idegen anyag jelenléte zavaró tényező az MR képalkotás során.
- Nem mossuk le a sminket
- Ez szintén a sminkben előforduló fémes anyagok miatt kért előkészület MRI vizsgálatot megelőzően.
- Órát, övet hagyunk magunkon
- Bár ma már nagyon sok bennük a műanyag alkatrész, ritkák a teljesen fémmentes változatok. Ezért, a fentiek alapján, érdemes megválni tőlük az MRI vizsgálat idejére.
- Csat marad a hajban
- Itt ugyanez a helyzet azzal kiegészítve, hogy a csat a fekvésnél és a fejhallgató viselésénél is zavaró lehet az MRI vizsgálat alatt.
- Bankkártya, telefon, pendrive, SD kártya, okosóra,… marad a zsebben
- Ez azonban már több mint kellemetlen! A mágneses térerő ugyanis nem csak felforrósíthatja őket, de az összes adatot törölheti is róluk és használhatatlanná teheti őket már az MRI vizsgálat első pillanataiban. Ez az, amit a ma embere a legkevésbé kíván.
- Nem szólunk a klausztrofóbiánkról
- Dícséretes dolog szembenézni felelmeinkkel! De azok létezéséről legalább szóljunk azért, hogy ha mégis úrrá lennének rajtunk az MRI vizsgálat alatt, a vizsgálószemélyzet mielőbb tudjon cselekedni.
- Fémcsatos vagy elegáns ruhában érkezünk
- Ez csak azért kellemetlen, mert ez esetben fehérneműben kell részt vennünk az MRI vizsgálaton. Hölgyek esetében, a melltartó fémkapcsa miatt pedig attól is, valószínű, meg kell válni.
- A legszerencsésebb egy pamut pizsit magunkkal vinni az MRI vizsgálatra.
- Műtőszobából az MRI vizsgálatra
- Műtétek során előfordulhat, hogy idegen anyagokat építenek be szervezetünkbe. Ezek ma már nem mágnesezhető anyagból készülnek. Ennek ellenére érdemes jelenlétükről szólni a kezelőorvosnak, aki, valószínű, egy 6 hetes gyógyulási időt biztosít az idegen anyagnak, hogy a szervezet befogadhassa azt, s majd csak annak lejárta utánra ad MRI vizsgálat időpontot.
- Fogorvos után MRI vizsgálat
- Fogorvosi ellátás során szintén kerülhetnek ilyen új anyagok szervezetünkbe (fogimplantátumok, speciális tömések,…), amikről szintén szóljunk kezelőorvosunknak, aki, ha nem is 6 hetes, de valamennyi várakozási időt el fog rendelni az MRI vizsgálat előtt.
- Késünk
- MRI vizsgálatra, állami keretek között nem egyszerű bejutni; sokan várakoznak. Magánrendelőkben is egész szoros a menetrend. Ezért kerüljük el, hogy ránk kelljen várni!
- Kontrasztanyagos vizsgálat előtt pedig a kontrasztanyagot is be kell adni. Ezért érdemes előbbi esetén egy órával, natív (kontrasztanyag nélküli) MRI vizsgálat esetén legalább fél órával korábban érkezni, hogy az adminisztrációra is legyen idő.
- Nem szólunk a gyógyszerallergiánkról
- Ez elsősorban kontrasztanyag alkalmazásakor releváns információ, de minden esetben jobb, ha tud róla a kezelő személyzet és az orvosunk is még az MRI vizsgálat előtt.
- Kontrasztanyagos MRI vizsgálatra vesefunkciós laboreredmény nélkül érkezünk
- Ennek megléte pedig szükséges a kontrasztanyag beadásához. Ha szerencsénk van, ott helyben le tudják venni a vért; de ez ritka eset.
- Kontrasztanyagos MRI vizsgálat előtt ettünk
- Natív MRI vizsgálat esetén nem szükséges, de kontrasztanyagos vizsgálat előtt kérik, hogy legalább 4 órával már ne fogyasszunk mást csak vizet igyunk. Azt azonban bőségesen.
- Bélrendszer MRI vizsgálata előtt nem tartottunk diétát
- Gasztrointesztinális MRI vizsgálatok előtt kérnek béltisztítást, vagyis, hogy legalább 8, de inkább 12 órával a vizsgálat előtt már ne étkezzünk, illetve végezzünk hashajtást. Ezt azonban ne a magunk belátása szerint tegyük! Kezelőorvosunk fog majd pontos információkkal ellátni a kivitelezés módját illetően.
Az MRI vizsgálatok a ma alkalmazható egyik legalaposabb, legkíméletesebb, leghatékonyabb képalkotó diagnosztikai eljárások egyike.
Ha menni kell, ne hagyjuk ki! De a fentieket tartsuk szem előtt MRI vizsgálat előtt!
(X)