Az ünnepek közeledtével sok konyhában nagy az előkészület, sülnek a linzerek és a bejglik, folyamatos az élelmiszer vásárlás is, hogy minden felkerülhessen majd az asztalra. No de biztosan szükségünk van ennyi hidegtálra, sültre, töltött káposztára és a hagyományos bejgli mellett még 4 féle süteményre?
Ha viszünk némi tudatosságot az ünnepi készülésbe, máris jó esélyeink lehetnek arra, hogy ne plusz 2-4 kilóval vágjunk bele az új esztendőbe.
4 tipp a dietetikustól az ünnepek alatti táplálkozáshoz:
1. Tudatosan tervezzük meg az ünnepek alatti menüt.
Készítsünk bevásárlólistát, így nem marad ki semmi a kosárból, de nem veszünk mellette sok felesleges alapanyagot haza, mely jó eséllyel vagy lejár és a kukában végzi, vagy még lejárat előtt gyorsan pluszban megesszük, ezzel felesleges kalóriákhoz juthatunk.
2. Nem csak a rántott hús lehet ünnepi étel.
Tervezzetek be halételt, akár halászléként vagy a lazac és a tonhal is remek alapanyaga lehet a menünek. A húsokat lehet tűzdelni szalonnával/fokhagymával, tölteni/göngyölni friss vagy aszalt gyümölcsökkel, spenótlevéllel, sovány sajttal, májas töltelékkel, de süthetjük vagy grillezhetjük magukban is a húsokat, halakat. Minden adag rántott étellel kb 150 kcal-val többet eszel meg csak az ételkészítési technológia (bő olajban sütés) miatt.
3. A klasszikus burgonyapürén és majonézes burgonyasalátákon túl ne feledkezzünk meg a zöldségfélékről és az alternatív gabonákról sem.
Egy párolt (nem főtt) és fűszerezett zöldségféle is lehet finom köret, de friss zöldsalátaként vagy savanyúságként is kiegészíthetik a tányért. A fehér rizs helyett sokkal kedvezőbben hatnak az emésztésre az alternatív gabonák, a vércukorra gyakorolt hatásuk is sokkal kedvezőbb, használhatunk bulgurt, kölest, hajdinát. A töltött káposztába kerülhet bulgur / árpagyöngy / zabpehely is a töltelékbe lazító anyagként. Ha már majonézes: a 20%-os helyett használjunk 12%-os zsírtartalmú tejfölt, illetve akár 50%-ban joghurtot a tejföl helyett, sok-sok kalóriát spórolhatunk ezzel!
4. A desszertek kitalálásánál ne csak a vajkrémes tömény cukros süteményekben gondolkodjunk.
Használjunk alapanyagnak vagy tölteléknek túrót, sajtkrémet, friss és aszalt gyümölcsöket, magvakat és persze a fehér liszt egy része is lehet teljes kiőrlésű liszt, pl. sült túrótorta, sajttorta gyümölcsöntettel, püspökkenyér, piskótatekercs. A sütemények készítésénél próbálhattok esetenként édesítőszereket is alkalmazni.
További négy tippet és a megfelelő mintaértendet itt találtok.
*Forrás: Intima.hu