Minden ősszel felmerül a kérdés a 7. osztályba járó lányok szülei számára. Élnek -e az ingyenes HPV elleni védőoltás lehetőségével, vagy sem. A döntés meghozatalában adunk segítséget, a legfontosabb információk összefoglalásával.
Mi az a HPV?
A HPV a humán papilloma vírus nevének rövidítése. A vírusnak több mint 100 típusa van, és jelenlegi ismereteink szerint ezek közül legalább 13 okozhat méhnyakrákot.
A HPV igen elterjedt fertőzés, legkönnyebben szexuális érintkezés útján adható át.
Fontos, hogy a HPV elleni védelem még azelőtt kialakuljon, mielőtt a szexuális élet megkezdődne. Ezért szükséges a védőoltást a lányoknak fiatal tinédzser korban beadatni. Az időben beadott vakcina és 25 éves kor felett a rendszeres méhnyakszűrés együttesen nyújtja a lehető legteljesebb védelmet a méhnyakrák ellen.
Mi a méhnyakrák?
A méhnyak a méh alsó, keskeny része, ami a méh üregét köti össze a hüvellyel. A méhnyak rosszindulatú daganatát nevezzük méhnyakráknak. Ezt a daganatot a human papilloma vírus okozza. A méhnyakrák áttétet is képezhet azzal, hogy a méh hámján képződő daganatsejtek szétterjedhetnek a szervezet más részeire is.


Gyógyítható-e a méhnyakrák?
A méhnyak esetleges elváltozásainak korai felismerését szolgálja a rendszeresen elvégzett méhnyakszűrés. A kóros elváltozás korai felismerését követően időben meg lehet kezdeni a kezelést, megelőzve ezzel a rosszindulatú daganat, az életet veszélyeztető állapot kialakulását.
Ki kaphatja el a humán papilloma vírust és hogyan terjed?
A HPV-fertőzés nagyon elterjedt: élete során az emberek 50-80 százaléka átesik valamilyen HPV-fertőzésen úgy, hogy nem is tud róla.
A HPV-fertőzés átvihető szexuális előjáték, valamint hüvelyi, anális és orális aktus során is. Még nagyobb kockázatnak vannak kitéve azok, akik védekezés nélkül létesítenek szexuális kapcsolatot.
Mik a HPV-fertőzés tünetei? Meg lehet-e gyógyulni a HPV-fertőzésből?
A HPV-fertőzés általában tünetmentes és az esetek többségében nem okoz megbetegedést. A vírus legtöbbször 1-2 év alatt magától eltűnik a szervezetből. A nők igen nagy százaléka esik át HPV-fertőzésen, de többségüknél mégsem alakul ki kóros elváltozás, illetve méhnyakrák.
Mégsem lehetünk nyugodtak, mert HPV fertőződés során átlagosan minden 10 ember közül egynél hosszú éveken keresztül észrevétlenül fennmarad a HPV-fertőzés a szervezetben, ami magas kockázatot jelent a méhnyakrák kialakulása szempontjából.
Fontos tudni, hogy a HPV vírusra a fertőződés után nem emlékszik az immunrendszer, így ugyanazt a HPV típust többször is el lehet kapni, akár ugyanattól a partnertől is.


Hogyan okoz a HPV rákos megbetegedést?
A vírus bejut a méhnyak felszíni sejtrétegébe, ahol évekig is megmaradhat tünetmentesen. De az is előfordulhat, hogy közvetlen kiváltó ok nélkül elkezd a sejtekben kóros átalakulásokat előidézni. Ezt nevezzük rákmegelőző állapotnak. A méhnyakszűrés nemcsak a daganatot, hanem a rákmegelőző állapotot is kiszűri. Ha ez időben megtörténik, akkor az elváltozást sikeresen lehet gyógyítani. Ha ez elmarad, akkor a kóros elváltozásból rosszindulatú daganat alakulhat ki, ami súlyos betegséghez és halálhoz vezethet.
Milyen hatása van a HPV elleni oltóanyagnak?
Az oltás hatására az immunrendszer képes arra, hogy a valódi vírus megjelenése esetén gyorsabban termeljen ellenanyagot ellene, ezáltal a szervezetünk képes lesz kivédeni a fertőzést.
A HPV elleni védőoltás tehát képes megelőzni a fertőzést a vírus azon típusai esetében, amelyek megtalálhatók a vakcinában.
A HPV oltóanyagok a méhnyakrák elsődleges megelőzésére szolgálnak: a meglévő HPV-fertőzést, vagy a HPV-fertőzéssel összefüggő kóros állapotokat megszüntetni, meggyógyítani nem képesek. A védőoltás azoknál a lányoknál-nőknél a leghatékonyabb, akik még nem fertőződtek meg HPV-vel.
Mennyi ideig biztosít védelmet a HPV elleni vakcina?
Kutatások szerint azok, akik megkapják a HPV elleni vakcinát, magas szintű védettséget élvezhetnek legalább tíz éven keresztül, vagy akár tovább is.
Mikor, kik és hogyan kapják meg a védőoltást ingyenesen?
A 2014-ben bevezetett HPV elleni védőoltást a 12. életévüket betöltött és az általános iskola 7. osztályát végző lányok kapják meg ingyenesen. Ahhoz, hogy a védettség kialakuljon, két oltásra van szükség 6 hónap különbséggel.


HPV elleni oltásban azok is részesülhetnek, akik kimaradtak az iskolai oltásból
A HPV-fertőzés veszélyének a nők minden életkorban ki lehetnek téve. A HPV sokáig jelen lehet a szervezetben, de az esetek nagy részében az immunrendszer legyőzi a vírust, amely eltűnik a szervezetből. Az újra fertőződés azonban bármikor előfordulhat. A HPV-fertőzés káros következményeit védi ki a védőoltás.
Milyen tapasztalatok vannak a HPV oltással kapcsolatban?
A British Mediacal Journal orvosi szaklap kutatása szerint a vakcina hatására majdnem 90 százalékkal csökken a rákot megelőző állapotban lévő sejtek száma.
Hazánkban évente nagyságrendben 500 nő hal meg méhnyakrákban. A védőoltással és a rendszeres szűrésekkel ez a szám akár le is nullázható. Nem mindegy.
A családi kupaktanács döntése, hogy éltek e az ingyenes iskolai oltás lehetőségével. Tájékozódjatok és hozzatok felelős döntést. Mi is közösen beszéltük meg a lányommal a döntést, amikor már elérhető volt a védőoltás nálunk is. Igaz, akkor még sokat kellett fizetni érte, de egyet értettünk abban, hogy a lányom beoltatja magát.
Anyatársaimnak pedig ajánlom, hogy keressenek fel egy HPV oltással foglalkozó központot és beszéljék meg az oltás szükségességét és speciális indokait a saját maguk számára is. Sok hasznos információt találtok a MSD Pharma hpvdoktor.hu oldalán is.