De tényleg, mit toleráljunk magunkban és a párunkban, no meg a gyerekben ebben az őrületes rohanásban? Vegyük sorra az élethelyzeteket.
A gyerek tempója és készülődése
Állandóan noszogatni kell reggelente, készülj már, öltözz már, mosd a fogad, edd a szendvicset, pisiltél?, indulthatunk?, hol a cipőd? stb. stb.
A gyerek félálomban van, zombi, egyébként is mélázós típus reggelenként, így tuti nem abban a tempóban halad, ahogy az idő szerint kellene.
Mit tehetsz?
- Keltsd őt előbb, hogy a saját tempójában tudjon készülődni, különben minden reggel egy harc.
- Fektesd le őt előbb, aludja ki magát, ne nyűgösen ébredjen, mert még álmos, aludna. Legyen meg neki is a saját tempójához a kellő idő.
Közlekedés
A reggeli rohanásban tuti előtted csukják be a busz ajtaját, tuti egy álmos sofőr nem találja a gázpedált, és tuti, hogy ma van a legnagyobb dugó és nem mozdul a sor.
Adj ennek is több időt, hogy ne stresszeljen egy esetleges késés és állítsd át az elméd az elfogadásra, mert a dugó a reggeli rutin része, ha már nem az iskola mellett laktok. 🙂
Étkezés
Ha alapvetően kerülöd a junky food-ot, és szeretnéd, hogy a többnyire silány menzamenüt ellensúlyozza az egészséges étel, a gyerek kapjon jó minőségű hazai kosztot, akkor tervezz és ehhez igazítsd a vásárlást is. Naponta kevés idő van a konyhában szorgoskodni, így amit tudsz, készítsd el előre a hétvégén, fagyaszd le, vedd meg, rendeld házhoz.
Egész jó kis menütervet lehet összedobni a fél órás ételkészítés listából, ha ahhoz minden van otthon, akkor amíg a gyerek a hangos olvasást gyakorolja, épp el is készül a vacsora.
Beszélgetés, közös idő
Ez nagyon sokszor elmarad a napi rohanós rutinban. Gondold át, hogy milyen lehetőségeid vannak a minőségi közös idő megteremtésére, amikor a családtagokkal a kötődést tudjátok építeni beszélgetésen keresztül. Használd ki a naponta úton levést a suli és az otthonod között, és beszélgessetek a rádióhallgatás helyett. Vond be a gyereket is a vacsora készítésébe, közben beszélgessetek.
Hétvégén feltétlen tervezd be a beszélgetés lehetőségét, akár egy séta, a nappaliban való heverés vagy egyéb pihentető tevékenység közben, legyen az ilyen alkalom olyan fix a naptáradban (még ha csak gondolatban is), mint a reggeli fogmosás.
A lazulás lehetősége is kisakkozható
Mindig csak a rohanás és a kötelezettségek? Legyen olyan idő, amikor tényleg azt csináltok, amihez éppen kedvetek van. A kisiskolás gyerekeknek sokszor elég 15-20 perc is, de az nagyon kell – tologatja a szőnyegen a kisautót, amíg te lezuhanyozol este, vagy rajzol valamit amíg elmosogatsz a vacsora után.
A nagyobb gyerekek ilyenkor nyomogatják a telefont, de ha bevezetsz egy no-phone idősávot, akkor az ő elméje is relaxálni tud valamilyen semmittevős, kikapcsolós tevékenységgel.
Mondd ki, hogy le a túlprogramozott mindennapokkal!
Nem kell nyolcvanhat szakkörrel és sporteseménnyel teletenni a gyerek naptárát, hogy aztán anyukaként minden délután átmenj taxisofőr szerepbe. Te se szereted, és a gyereknek is elég maximum két szakkör hetente.
Ne lopd el a gyerekkorát azzal, hogy mindenre beíratod. Felesleges, és nem teszi boldoggá.
Kérj és fogadj el segítséget!
Legyen az akár ételrendelés főzés helyett, bejárónő alkalmazása a takarításhoz ahelyett, hogy a hétvégi munkahelyed az otthonod lesz, a nagyszülők, a barátok felajánlkozását bármilyen segítségre pedig tilos visszautasítani. 🙂
Tervezd és valósítsd meg az énidőt, a közös időt a pároddal
Gyerek nélkül! Ez rólad és rólatok szól, a hiánya egészen biztosan eltávolodáshoz, konfliktusokhoz vezet hosszabb távon. A munka megvár, a boldogság nélküli napok viszont keservesek. Törődj magaddal, a szeretteiddel és ne engedj az idő nyomásának!