Gyakori interjúkérdések értelmezésével segítünk felkészülni az álláskeresés fázisaira.
A tervezés hiánya hiba lehet
Az interjú megtervezése alapvető fontosságú. Első lépésként ismerd meg a céget, néhány fontos és egyedi adatot róluk (pl. árbevétel, projektek, programok, céges kultúra). Ezután készülj fel a leggyakoribb interjúkérdésekre:
Miért akarod ezt a munkát?
Egy, a sok alapkérdés közül, amire mindenképp készülj fel. Mutass lelkesedést a feladat iránt, mutasd be az ideillő képességeidet és azt, hogy hogyan illeszkedsz a céges kultúrához.
Mi a három legnagyobb gyengeséged?
Ismételd magadban: az interjúztatók is csak emberek. Válaszolj őszintén, hogy milyen területeket szükséges fejlesztened és mutasd meg, hogy ennek érdekében már milyen lépéseket tettél meg. Ez megmutatja, hogy valóban elhivatott vagy gyengeségeid fejlesztésében. Fejlesztendő területek közt semmiképp se azokat emeld ki, amik fő elvárások a cégnél.
Mondj egy példát arra, amikor valamit elhibáztál
A negatív tapasztalatokból tanulunk. Emlékezz erre, amikor válaszolni készülsz. Gondolj olyan helyzetre, amikor a dolgok nem úgy mentek, mint ahogy azt elképzelted vagy konfliktus alakult ki. A fókusz arra kerüljön, hogy hogyan oldottad meg proaktívan és pozitívan a helyzetet.
Mi az eddigi legnagyobb teljesítményed?
Itt az ideje kicsit fényezni magad, ne légy szégyenlős! Mutasd be egyszerűen, hogy mihez kapcsolódik a legjobb eredményed, mit tettél ennek érdekében, kipróbáltál esetleg valami újdonságot. Ne feledkezz meg a számokról: „Az árbevétel 50 százalékkal növekedett” sokkal hatásosabb, mint a „Növekedett az árbevétel”.
Milyen szuperképességet választanál?
Kérdezhetnénk azt is, hogy „Hogyan adnád el ezt a tollat?” vagy „Mennyi bolygó van most az űrben?”. Ne ijedj meg. Ezek a kérdések azt a célt szolgálják, hogy kimozdítsanak a komfortzónádból, teszteljék, hogyan viselkednél váratlan helyzetekben.