Van, akinek sosem lesz, van, akinek 40 éves kora körül elkezdenek kialakulni. Utáljuk, mert szépséghibának látjuk. Zavaró barna foltok az eddig makulátlan bőrön, a pigmentfoltok.
Bár sokan még mindig úgy hívják „öregségi foltok”, a hiperpigmentált pöttyök megjelenésének igazából vajmi kevés köze van az életkorhoz. Sokkal inkább köthetőek a napsugárzáshoz és a szoláriumozáshoz, amitől a gyönyörű, napcsókolta barnaságot kapjuk. Már akkor, ha megfelelő minőségű és mennyiségű fényvédőt használunk.
A megfelelő óvintézkedések nélkül azonban a bőrünk ki van téve az UVA és UVB sugárzásnak, és ezek ellen úgy védekezik, hogy felszaporodik benne a melanin, ami egy festékanyag. Az sem ritka, hogy a pigmentfoltokra való hajlam hormonális változások miatt jelentkezik, ilyen a terhesség és a menopauza is.
Három testrész, ami mindig szem előtt van
A pigmentfoltok leggyakrabban az arcon, a dekoltázson és a kézfejen jelennek meg, ami nem meglepő, hiszen ezek vannak leginkább kitéve a napsugárzásnak. Hány embert hallottunk már panaszkodni amiatt, hogy „öregnek látszik” a keze, vagy az arca a foltok miatt? Erről azonban csak mi magunk tehetünk, ha nem gondoskodunk a megfelelő védelemről. Ha meg akarjuk óvni kezünk fiatalságát, a rendszeresen használt kézkrémünkbe és arcápolónkba keverjünk egy kevés fényvédőt is.
Van egy rossz hírem…
Ugyan a reklámok azt sugallják, hogy egyes készítmények és kezelések eltüntetik a pigmentfoltokat, ez sajnos nem igaz. Ha már kialakultak a bőrelváltozások, csak halványítani lehet rajtuk, még a leghatékonyabb orvosi hámlasztással is. Éppen ezért fontos, hogy egész évben használjunk fényvédő termékeket. Az arckrémekben található 12-15 faktorszámú fényvédő adalék ugyan több mint a semmi, de sokkal jobb, ha 30-50 faktoros napkrém lapul a sminkünk alatt. Természetesen a kesztyűs időszakon kívül a kézfejet is ajánlott mindig bekenni és újrakenni, hogy azon se látszódjon a korunk.
Hámlasztani, de hogyan?
A nyarat követően ajánlott felfrissíteni az arcbőrünket, hiszen a napfény nemcsak pigmentfoltokat okozhat, de öregíti is a bőrt. A finom ráncok ellen is jó a hámlasztás. A kiskereskedelmi forgalomban kapható fizikai és kémiai hámlasztók épp csak annyi hatóanyagot tartalmaznak, hogy ne tegyünk kárt a bőrünkbe a napi használat során. Ha valóban látványos eredményt akarunk elérni, az orvosi hámlasztásra van szükségünk, melynek több fajtája van. Azt, hogy számunkra melyik a megfelelő, a bőrgyógyász állapítja meg, miután megvizsgálta a bőrünket.