A mai napon jelent meg egy cikk a sajtóban, hogy 2018-ban összesen 23.738 olyan munkahelyi baleset történt, ahol személyi sérülés is történt valamilyen súlyossággal. Emellett biztos, hogy hozzá lehet még adni 5-10 százalékot, amit nem jelentettek be, házon belül kezelték.
Az értékelés szerint a balesetek nagy száma betudható annak, hogy a munkaerőhiány miatt sok a termelő cégeknél az újonc, és általuk megnövekedett a hibák száma. Ebből egyenes arányban következik a balesetek száma is.
Nos, egy balesethez nem mindig kell újonc.
Elég, ha a vállalat olyan időprésbe kerül, hogy folytonos túlórázás mellett, és nem ritkán a hétvégéken is dolgozva igyekszik tartani a szerződéses munkáinak határidejét, és az amúgy tapasztalt, de fáradt kollégák hibáznak.
Baleset bármiből lehet.
Kialakulásukra nincs is hatása az embernek. A gond ott van, hogy ezt a tényt kevés munkáltató fogadja el, és nem kötnek csoportos balesetbiztosítást a kollégákra. Úgy vannak vele, hogy: „ Az elmúlt 10 évben nem történt semmi senkivel. Biztos így is marad a továbbiakban is, minek fizessek biztosítást nekik. Kidobott pénz az ablakon…”
Ez egy élő válasz volt egy kellőképp magabiztos cégvezető tulajdonostól. Minimálbéres kollégái nem örültek a kijelentésnek, de őt nem érdekelte, mert szervízbe kellett vinni a nagyon magas kategóriájú vadiúj német SUV-ját.
Jó hír, hogy sokan mérlegelni tudják a bármikor bekövetkezhető baleset kockázati tényezőjét. Hogy is kell ezt tenni?
- Megnézzük milyen tartalékokkal rendelkezik a cég egy váratlan személyi baleset költségei kapcsán.
- Megnézzük milyen munkajogi felelősséggel jár az adott tevékenységben foglalkoztatni egy kollégát.
- Van e előre leírt folyamat egy munkahelyi baleset bekövetkezése esetére… egyfajta forgatókönyv.
Ezek fontos dolgok, mert, ha bekövetkezik a munkahelyi baleset, akkor általában a legrosszabbkor szokott.
Pont akkor nincs pénze a cégnek, és ideje sem, hogy lépéseket tegyen. Ezért előrelátó dolog előre gondoskodni erről… és a kollégákról is, mert javarészük családos ember, és a táppénzszabályok értelmében egy átlag munkakörben lévő munkás egy munkahelyi baleset kapcsán nem engedheti meg magának, hogy 3 hónapra kiessen a munkából, mert tönkremegy.
A cég pedig nagyon durva munkaügyi perben találhatja magát egy súlyos sérüléssel járó munkahelyi baleset kapcsán. Belsős információ, hogy elérheti a követelés értéke az 50.000.000 forint is.
Most újra elővenném a csoportos biztosítások gondolatát, amely egy, a jövőben talán bekövetkező esetről előre tud gondoskodni. A lényeg, hogy a szolgáltatásnak fix díja van, és ez a díj nem éri el az esetleg bekövetkező esemény kárértékének 0,5-1 százalékát.
Összefoglalva: a cégvezető részéről semmiképp nem kidobott pénz biztosítani a kollégáit, mert nem várt esemény kapcsán a kolléga kieső bevételeit pótolja a biztosítás, és egyben komoly munkaügyi pereknek is elejét tudja venni a lépéssel a vállalat.