Megnyúlt bőr a hason, esetlegesen megmaradt zsírpárnák, megereszkedett, formájukat veszített keblek, szétnyílt hasizom… Hiába a nagy boldogság, ha a várandósság nyomai megkeserítik az anyukák életét és ássák alá önbizalmukat.
Azon nőknek, akik nem olyan szerencsések, mint egyes hollywood-i és hazai sztárok, akik már a szülés után három héttel kevesebben nyomnak, mint a terhesség előtt és lapos hassal tologatják a babakocsit, sajnos igencsak meglátszódhatnak a testén a gyermekvállalás nyomai.
Sokan beletörődnek a változásokba, de mások nem tudnak megbékélni átalakult testükkel. És nem is kell!
Beletartozik a zsírleszívás, a hasfal izmainak helyreállítása, a keblek megfiatalítása és a hasplasztika is, hiszen ezen testtájakon hagy igazán nyomot a gyermekvállalás. A helyreállító műtéteket a legjobb akkor elvégeztetni, ha már nincs tervben több gyermek, mivel egy újabb terhesség után ismételt beavatkozások lennének szükségesek.
Nemcsak a szépségét nyeri vissza
Az első és legfontosabb az, hogy a páciens leadja a felesleges kilókat, melyek a terhesség és a szoptatás után rajta maradtak. Sajnos hazánkban gyakori, hogy a hölgyek jóval többet híznak a várandósság alatt, mint az orvosilag indokolt lenne.
– kezdte Dr. Gacs János, a Dr. Rose Budapest Plasztikai Intézet plasztikai sebésze. –
A fogyás után megmaradt zsírpárnákat zsírleszívással távolítjuk el és a has megnyúlt bőrét is feszesre húzzuk. A műtét során a terhesség miatt szétnyílt hasizmokat is helyre állítjuk, függetlenül attól, mennyire nyíltak szét. Ha nagyon károsodott a terület, háló beültetése is szükségessé válhat, ami megtámasztja a hasizmokat. Azért fontos ezt a területet visszaállítani eredeti állapotában, mert akár sérv is kialakulhat az évek során.
A másik, szintén fontos terület a keblek, amelyek a hormonális változások és a szoptatás miatt egyaránt megváltoznak, formájukat veszthetik, megereszkedhetnek. – Ha csak volumenpótlásra van szükség, akkor implantátumot ültetünk be, de ha meg is ereszkedtek a mellek, már kombinált műtétre van szükség, amelynek során fel is varrjuk a kebleket.
Dr. Gacs János plasztikai sebész. Fotó: Nagy Anita
Nem kell rohanni!
Ugyan nagyon jól hangzik, hogy egyszerre minden problémát meg lehet oldani a plasztikai sebész műtőasztalán, de Dr. Gacs János szerint érdemes kicsit türelmesnek lenni és több műtéttel orvosolni a gondokat. Ennek oka egészen prózai! – Egy műtétből való lábadozás időbe és fájdalommal telik. Sokan azt hiszik, hogy ha egyszerre több nagy operációt elvégzünk, akkor ugyanannyi idő alatt gyógyulnak fel és a fájdalom sem lesz nagyobb, de ez sajnos nem igaz.
Ráadásul egy anyuka nem teheti meg, hogy heteken át nem tud foglalkozni a gyermekével, főleg akkor nem, ha egy nagyobb lurkó is ott ugrál mellette. Érdemesebb ezért minden beavatkozást külön elvégeztetni, ami lehet, hogy rosszul hangzik, de a gyógyulás és regenerálódás szempontjából hatékonyabb.