A vércukor önellenőrzés jó lehetőséget biztosít arra, hogy a cukorbetegek követhessék szénhidrátanyagcsere helyzetüket. Ma már lehetőség van arra, hogy akár percről, percre ellenőrizzük a vércukor értékeinket.
A rendszeres önellenőrzés bizonyítottan javítja az anyagcserét, és lehetőséget biztosít, hogy új élethelyzeteket, mozgásformákat, is biztonsággal kipróbálására. A célunk az, hogy a vércukor értékek a nap folyamán minél hosszabb időn át a normoglikémia tartományában mozogjanak.
Miért kell ellenőrizni a vércukor- szintet önellenőrzéssel a cukorbetegeknek?
Elsősorban azért, hogy felismerjék a kórosan alacsony vércukor értéket és korrigálni tudják. Fontos, hogy a cukorbeteg elérje az optimális anyagcserét és kontroll alatt tudja tartani. Az önellenőrzés lehetőséget nyújt a betegnek ahhoz, hogy a kezelést az aktuális élethelyzethez lehessen alakítani.
Vércukormérő készülékek
A vércukor-önellenőrzés módszere közel 40 éve elérhető a betegek számára. Jelenleg már egy retikülben is könnyen szállítható, változatos kivitelű, megbízható vércukormérők állnak a betegek rendelkezésére.
A vércukormérők fejlődésével egyre kisebb vércsepp is elegendő a vércukor meghatározáshoz, a mintavételhez ma már bőrbarát ujjbegy szúró eszközök érhetőek el.
Az okostelefonok elterjedése, illetve a fiatalabb generációk megváltozott igényei újabb technikai fejlesztésre ösztönözték a gyártókat. A készülékek kialakítása egyre modernebb lett, a memóriájukban több száz mérési eredmény tárolható.
Átlagot számolnak, kórosan alacsony vércukor (hipoglikémia) kockázatának mértékéről is információt adnak, sőt a cukorbetegek gondozása során figyelemmel kísért alap paraméter, a HbA1c becslésére is képesek.
Emellett ma már egyes gépek esetében lehetőség van az okostelefonnal való kommunikációra, így egy applikáción keresztül életmód és vércukor naplót vezethet a beteg. A feltöltött vércukor értékek a kezelőorvos részére is elérhetőek lehetnek, ez a távkonzultáció feltételeit is biztosítja.
Glukóz szenzorok
Néhány éve megjelentek hazánkban is a real-time szöveti vércukormérésre alkalmas eszközök, melyek a vércukor alakulását egy kijelzőn, vagy akár egy okostelefonon jelenítik meg.
A méréshez szükséges szenzor egy bőr alá ültetett, általában 7 napig viselt speciális kanül segítségével méri a vércukrot és küldi át az adott monitorra. Amellett, hogy a szenzor segítségével jól érzékelhetőek a gyors vércukor változások, melyeket a beteg kellő oktatás után korrigálni képes, a kellemetlen ujjszúrások száma is lényegesen csökkenthető, a napi öt helyett, egy-két alkalomra.
Hangsúlyozni kell, hogy, ezek a készülékek a szöveti glukóz mérését végzik, mely szorosan összefügg, de kissé időben elmarad a vérben mért glukóz szinttől.
Az elmúlt évek slágere lett a szintén bőr alá helyezett, szöveti glukóz mérésére alkalmas eszköz
A berendezés 14 napig képes a vércukor meghatározására, a hozzá biztosított scanner segítségével, az érzékelő felé helyezve bármikor leolvasható az aktuális glukóz szintet. Sajnos ez hazánkban még jelenleg nincs forgalomban.
A szenzorok kiértékelését, mind a laikusok, mind a betegek részére kifejlesztett szoftverek is segítik, a kezelés változtatása révén használatuk az anyagcsere állapot javulását eredményezi. Ma már irodalmi adatok erősítik meg a rendszeres vércukor önellenőrzés pozitív hatását a vércukor értékekre, különösen az inzulinnal kezelt betegek körében.
A vércukormérések ajánlott gyakorisága
A vércukor szintünk percről, percre változik, a vércukor önellenőrzés ajánlott gyakorisága a cukorbetegek körében függ a kezelés típusától.
Tablettával, vagy inkretin tengelyen ható injekciós készítmények esetén napi 1-2, hetente 4-5 mérés elegendő, míg napi többszöri inzulinnal kezelt betegnél napi 3-4 mérés szükséges.
1-es típusú diabéteszes, és terhességi cukorbetegek a megfelelő, legoptimálisabb beállítás elérése érdekében azonban ennél jóval többször ellenőrzik vércukor szintjüket.
A vércukor önellenőrzés módjának, gyakoriságának oktatása a cukorbeteg gondozás része. Az alkalmi mérések mellett, mely esetegesen egy rosszullét kapcsán a kórosan alacsony vércukorral járó állapot (hipoglikémia) kizárását segíti, nagy szerepe van a strukturált, adott napszakokban mért, illetve étkezés előtt és után mért vércukor értékek meghatározásának.
A mért vércukor értékeket akár papír alapú, vagy digitális naplóban is vezethetjük, mely segíti gondozó orvosunkat az antidiabetikus kezelés beállításában, pontosításban.