A főleg közép- és időskorban megjelenő térdkopás lehet enyhe, de nagyon súlyos is. Van, hogy a gyógyszer és a fizikoterápia is hatásos, máskor csak a térdprotézis szünteti meg a kínokat.
A térdízület megváltozott statikai viszonyok, nagyfokú igénybevétel, vagy ízületi felszínt érintő törések, izületi szalagsérülések következtében is elkophat.
Jellemző panasz a fájdalom, a mozgásbeszűkülés, és fiomabb, vagy erősebb recsegés-ropogás
Ha a kopás mérsékelt, valamilyen gyógyszeres, vagy fizioterápiás kezelés, esetleg artroszkópos átöblítés, tisztítás jön szóba, de súlyosabb esetben protézist kell beültetni. Többnyire a teljes ízületi felszínt pótoljuk, de léteznek csak belső, vagy külső oldali, protézisek is.
A teljes protézis két részből áll: a combcsontba kerülő egység fémből készül, a lábszárcsontba való pedig fém és műanyag kombinációja, illetve utóbbinál létezik csak műanyagból készült komponens is.
A térdízületben a két fő ízületi vég (a combcsont és a lábszárcsont) mellett a térdkalács hátsó felszíne is részt vesz a mozgásban. Vajon azzal mi történik a protézisműtét során? Sok esetben megtartható az eredeti porc, vagy ha erősen elkopott, akkor az is pótolható műanyaggal.
A térdprotézis műtét után is nagy jelentősége van a szakszerű, pontos, rendszeres – fizioterápiával kiegészített – rehabilitációs kezelésnek.