Sok páciensem panaszkodik lába csúnyaságára, arra, hogy a nagyujj bütykösödik, a kisebb ujjak pedig kalapács alakúvá válnak. Többségében a nőket érinti ez a probléma, talán a magas sarkú cipő a felelős?
A bütyök és a kalapácsujj, a leggyakoribb ortopédiai megbetegedések közé tartozik és főleg a hölgyek szenvednek tőle.
A kalapácsujj kialakulásának okai
Mindkét deformitás a láb statikai egységének megbomlása miatt alakul ki. Normál esetben a láb anatómiailag három ponton támaszkodik a talajra: a sarokcsont közepén, valamint az első és az ötödik lábujj tövénél.
Ha a harántboltozat lesüllyed, ez a hárompontú rendszer átalakul, és a sarokcsont mellett a középső ujj veszi át az öregujj és a kisujj szerepét. Ilyen esetben a láb elülső része minden lépésnél a III. lábujj tövén billeg, ezért jellemző a talpon itt megjelenő bőrkeményedés.
Kétféle bütyök különböztethető meg: A szerzett, és az örökletes bütyök, de maga a bütykös láb nem öröklődik, csak a hajlam! Az egyoldali bütyök általában szerzett, és a kéz dominanciával ellentétes lábon alakul ki. Például egy jobbkezes ember jellemzően a bal lábát terheli inkább, ennek következtében a terheltebb lábon alakul ki előbb a harántsüllyedés.
A láb deformitások legjellemzőbb tünetei
A lábboltozat süllyedése (lúdtalp, harántsüllyedés), fájdalom a talpon, a II-III-IV. lábujjak lábközépcsontjánál, a saroknál és a belboka mögött. Bütyök (latinul hallux valgus) képződése esetén az öregujj alapízület belső oldalán, eleinte fájdalmatlan előemelkedés alakul ki, az ujj tengelye a láb külső oldala felé dől, a II. lábujjhoz nyomódik, vagy azt felemeli, így a II. ujj is deformálódik.
A bütyök felett a bőr alatt tömlő alakul ki, ami begyulladhat, fokozva a fájdalmat. Kalapácsujjak esetén a II-III-IV. ujjak erősen behajlanak, az ízületek előemelkedése miatt az ujjak mozgása és mozgathatósága csökken, a cipő nyomja a deformált ujjakat.
Már a kezdeti tünetek esetén is orvosi vizsgálat szükséges, mivel a deformitás fokozódása elkerülhető vagy jelentősen lassítható. A statikai problémát korrigálni kell, a hétköznapi életre, és sportoláshoz is egyedi talpbetét szükséges. A bütyök kezelése egyéb konzervatív kezelésekkel is kiegészülhet (gyógytorna, fizikoterápia, masszázs), de a különböző „egyenesítő” segédeszközök csak addig segítenek, amíg a páciens viseli őket, ténylegesen nem oldják meg a problémát.
Ha a konzervatív kezelés eredménytelen, már csak a műtét segít.