Lehet-e teniszkönyöke annak, aki nem is teniszezik? Igen, sőt golfkönyökkel is kezelünk pácienseket, akik nem is ismerik azt a sportot! A betegforgalmi adatok alapján ezek a problémák inkább a férfiakat érintik.
A teniszkönyök a felkarcsont könyök felőli végének külső, míg a golfkönyöknél a belső bütyke körüli területen alakul ki. A fájdalmat az itt eredő izmok túlterhelése okozza, a külső oldalon az alkari, csuklót és ujjakat feszítő-, a belső oldalon a hajlító izmok erednek.
A panaszok hátterében ezeken a helyeken az izomeredések gyulladása áll
A tünetek fokozatosan alakulnak ki, a fájdalom az izmok mozgatásakor, megfeszítésekor fokozódik, mindez odáig mehet, hogy a beteg nem tud fogni, illetve a megfogott és felemelt tárgyakat elejti.
A kezelésben elsődleges a túlerőltető mozgások kiiktatása, jó hatású, ha átmenetileg sínnel nyugalomba helyezzük a könyökízületet.
A fájdalmas helyre szteroid injekció, vagy terápiás röntgenbesugárzás, fizioterápia is adható
Létezik egy erre a betegségcsoportra kifejlesztett segédeszköz: az alkarra, az izmok eredése alatti területre felhelyezett, megfelelő helyen párnázott bandázs.
Ha a műtét nélküli módszerek eredménytelenek, előfordul, hogy operálni kell a beteget, a leggyakrabban alkalmazott megoldás az érintett izomcsoport eredésének leválasztása, felszabadítása.
A beavatkozás után hosszas rögzítés nem szükséges, éppen ellenkezőleg viszonylag hamar meg kell kezdeni gyógytornász vezetésével a fokozatos tornát, de a teljes, újbóli intenzív terhelés, sportolás csak 4-6 hét után engedhető meg.
Rendelésemen inkább férfiak jelentkeznek könyök panaszokkal, és rájuk jellemző a vállfájdalom gyakorisága is. Ezeket a túlterheléses szindrómákat a számítógépes munka, és a fokozott fizikai megterhelés is előidézheti.