Nem ritka rendelésemen, hogy a páciens egyik, vagy akár mindkét válla fájdalma miatt jelentkezik. Érdekes, hogy inkább férfiak gondja ez, és többféle oka lehet, egy apró rándulástól, a bonyolult szerkezeti elváltozásig.
A vállpanaszok mögött sérülés, túlterhelés, vagy kopás is állhat, az orvosi vizsgálat és a képalkotó eljárások (röntgen, MR, CT) mutatják meg, hogy miről van szó.
A vállfájdalom kiváltó okai
Bonyolult a helyzet, mert a válltájon jelentkező fájdalmakat, vagy mozgáskiesést a válltájék több része, a felkarcsont és a lapocka közötti, vagy a kulcscsont és a lapocka közötti ízület sérülése, kopása, túlterhelése, illetve a vállat beborító izomköpeny károsodása, sérülése, szakadása, esetleg az izom alatt elhelyezkedő nyálkatömlő gyulladása is okozhatja.
Ez is azt mutatja, hogy a vállunk egy összetett tesztrész, melynek egysége ha megbomlik, kellemetlen panaszokat okoz.
Nézzük a leggyakoribb vállproblémákat
A felkarcsont és a lapocka közötti ízület, ha sérül, lehet szó rándulásról, ficamról, szalagszakadásról, vagy törésről. Ugyanez érvényes a kulcscsont és a lapocka közötti szoros ízületre is. Mindkét helyen kialakulhat ízületi kopás, a porc elvékonyodása, ami kisebb-nagyobb fájdalmakkal jár.
Ha a váll körül lévő, úgynevezett „rotátor” izomcsoport (rotátor köpeny) szakad, vagy elhasználódik, a fájdalom mellett jellegzetes tünet a mozgásbeszűkülés, például a kar vízszintes fölé történő aktív emelésének képtelensége.
A nyálkatömlő gyulladás ugyancsak heves fájdalmakat okoz, és ez is járhat mozgáselmaradással. Van, hogy a gyulladt tömlőben már meszesedés is kialakult, ami jól látható a röntgenfelvételen.
A vállfájdalmak kezelési lehetőségei
Miután kiderült, hogy milyen probléma okozza a páciens fájdalmait, indulhat a megfelelő kezelés, ami lehet gyógyszeres (non-szteroid), fizikoterápiás, más néven konzervatív, vagy, ha ez nem képes megoldani a helyzetet, akkor műtéti megoldás szükséges.
Az, hogy a vállelváltozások férfiaknál gyakrabban jelentkeznek, talán a nagyobb fizikai terheléssel hozható összefüggésbe.