Érdemes tudni, hogy milyen életkori szakaszban mit tehetünk egészségünk fenntartása érdekében legfőképp azért, hogy elkerüljük a daganatos betegségeket. A rákos megbetegedések kialakulásának csökkentése is óriási eredmény lenne, hiszen több ráktípusban is a halálozási statisztikák élmezőnyéhez tartozunk.
Édesanyák teendői magzatuk és csecsemőik egészségének érdekében
A babavárás időszakában nagyon fontos, hogy a kismama kerülje a rákkeltő anyagokkal történő érintkezést. A szoptatás nem csak a babának jó, de a kismamánál is csökkenti a mellrák kialakulásának kockázatát.
A babák ideális testtömegének megtartása és az egészséges táplálékok fogyasztásának bevezetése a legfontosabb teendő ebben az életkori szakaszban.
Egészségvédő teendők az élet korai kisgyermekkori szakaszában
A kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozás mellett a mozgás megszerettetése egész életre szóló pozitív hatásokat indukálhat a kisgyermekben. Jó tudni, hogy a tíz év alatti kisgyermekeknél a rákkeltő anyagok nagyon erős hatást fejtenek ki.
Melyek a kisgyerekekre legjobban ható rákkeltő anyagok?
- cigaretta füstje
- kipufogógázok
- növényvédőszerek
- túlzott napsütés
- műanyagba csomagolt élelmiszerek
Érdemes kiemelten figyelni a biszfenol tartalmú anyagokra. A biszfenol tartalmú anyagokat a szervezet könnyen kiválasztja, ezért kerülni kell őket. A legtöbb biszfenol tartalmú terméket betiltották az Európai Unióban, ami azért is szerencsés, mert a cumisüvegekben jelentős mennyiségben volt kimutatható.
Ezekben az években a lányokat be kell oltani a HPV vírus elleni védőoltással.
Kritikus életszakasz a tinédzserkor
Azért nevezem kritikus életkori szakasznak, mert ekkor alakulnak ki azok a viselkedések, melyek nagyban befolyásolják a felnőttkori szokások rögzülését.
A dohányzás, az alkoholfogyasztás, a szerhasználat, a mozgáshoz, sporthoz való viszonyulás, illetve a táplálkozás serdülőkorban válnak véglegessé.
Ezek mind olyan rizikófaktorok, melyek nagyban hozzájárulhatnak a rákos megbetegedések kialakulásához.
Elengedhetetlenek azok a felvilágosító beszélgetések, melyek a szexuális életre, a védekezésre vonatkoznak. Fontos, hogy a kamaszok tudják, hogyan csökkenhetik a minimálisra a HPV, a HIV vírus fertőzési kockázatát, és hogyan kerülhetik el a nemvárt terhességet. A HPV vírusok felelősek a méhnyakrák kialakulásáért, ezért a lányok számára ajánlott a védőoltás beadatása még a szexuális élet megkezdése előtt.
Felnőttkori kihívások a rákbetegség tükrében
A méhnyakrák az egyik vezető rákbetegség a nők körében. Ma már oltással lehet védekezni ellene, így minden fiatal felnőtt nő számára javasolt. Alig egy évtizede terjedt el az oltás, így mindazoknak érdemes beadatni, akik nem kapták meg serdülőkorban.
Fontos, hogy évente, kétévente részt vegyünk szűrővizsgálatokon.
Nőknél a nőgyógyászati szűrés, az emlőszűrés és ötven éves kor körül a vastegbélrák szűrése is kötelező teendő lenne.
Férfiak számára a vastagbálrák szűrés mellett a prosztata szűrésen való részvétel a legfontosabb. Mindkét nemet érinti, de nőknél gyakoribb a csontritkulás, mely leginkább a menopauza idején alakul ki.
Nők és férfiak egyaránt átesnek a klimaxon, ezért senki ne gondolja, hogy a férfiak elhanyagolhatják a szűrővizsgálatokat. Az időben észrevett daganatos betegségek jó eséllyel gyógyíthatók, a rendszeres szűrések pedig segítenek a betegség megelőzésében.