Télen, a havas utakon, jeges járdán könnyen megcsúszhatunk és eleshetünk, aminek következménye komolyabb sérülés is lehet. Dr Boross György az egyik tipikus téli balaset, a csuklótörés következményeit mutatja be-
A csuklótörést viszonylag egyszerű felismerni
Csuklótörés esetén duzzanat, nyomásérzékenység, deformitás észlelhető, a kétirányú röntgenfelvétel pedig jól ábrázolja a törés lefutását és az elmozdulást. Legtöbbször elegendő a helyi érzéstelenítésben végzett helyretétel és a gipszrögzítés.
Egy hét elteltével a duzzanat általában megszűnik, és a gipsz körkörössé zárható. A rögzítés átlagos ideje 5-6 hét. Ha valaki könnyített, úgynevezett „műanyag” gipszet szeretne, bizonyos idő után arra is lehetőség van.
Amikor a törött csontrészek nem tarthtaók a helyükön
Ha olyan a törés, hogy önmagában a helyretétel nem hoz eredményt, a tört csontrészek nem tarthatók a helyükön, akkor – ugyancsak érzéstelenítésben – bőrön át bevezetett dróttűzést végzünk. Előfordul, hogy a törés darabossága, vagy nyíltsága miatt úgynevezett külső rögzítőt helyezünk fel.
A műtét sem kizárt csuklótörés esetén
Szükség lehet feltárásos műtétre is, amikor a helyretétel után fémlemezt csavarozunk a törött csonthoz, ezzel biztosítva a megfelelő helyzetet. Ha a lemez stabilan rögzít, az a gipszrögzítés idejét jelentősen lerövidítheti, jó esetben csak varratszedésig tartjuk fenn a sínt. Ha nem az orsócsont, hanem a kéztőcsontok törnek, a törés típusától függően kezelhetők gipszeléssel és műtéttel is, azonban ebben az esetben a rögzítési idő lényegesen hosszabb.
Ha műtét történt, a megfelelő csontosodás után – általában egy év múlva – a fémeket eltávolítjuk. A gipszlevétel után az első teendő a kiszáradt bőr tisztítása, puhítása.
A kezelést gyógytorna egészíti ki, amivel 4-6 hét alatt kielégítő mozgásterjedelem érhető el.