Hogyan alakul a Z generáció elképzelése a munkáról? Milyen fizetést és milyen munkakörülményeket képzelnek el maguknak? Hogyan alkalmazkodnak vajon ezekhez az elvárásokhoz az idősebb munkavállalók?
Izgalmasan alakul a jövő a munkaerő piacon. Tömegesen lépnek be a munkavállalói körbe a fiatalok, az egyik legnagyobb boom a Z- generáció megjelenésétől várható.
Kik tartoznak a Z-generációhoz?
A tipizálások alapján az 1996-2007 között születettek a Z-generációhoz tartoznak. Ők már nagyban különböznek az előző generációk, főleg az őket közvetlenül megelőző Y-generációtól. Azért tekintjük őket egy teljesen új nemzedéknek, mert gyakorlatilag beleszülettek a technikai fejlődés kellős közepébe, ezért „digitális bennszülötteknek” is nevezik őket.
Miért fontosak munkavállalóként?
Mert teljesen más elvárásokat támasztanak a munkahelyi környezet, a munkaidő és a fizetések világával szemben, mint akár az elődeik. A BT és a Medián közös kutatásból kiderül, mire vágynak a Z – generációs fiatalok, amikor belépnek a munkaerő-piacra. A kilencezer fős minta alapján kirajzolódó kép nem kis kihívás elé állítja a munkaadókat.
Nem kérnek a kötöttségekből
A válaszadók 52 százalékának fontos, hogy munkahelye biztosítsa számára a részmunkaidős, illetve a rugalmas munkavégzés lehetőségét, s ugyanennyien várják el a home office engedélyezését is. Magasabb bérérét, azonban a kérdezettek felel vállalna kötött munkaidős állást is.
Sztárfizetések?
A válaszadók 80 százaléka a fizetés nagysága alapján választja ki leendő munkahelyét. A kívánságlista második helyén a munkahely biztonsága, a harmadaik helyen pedig a a munkahelyi hangulat jelenik meg legfőbb befolyásoló tényezőként.
A lányok rangsorában nagyobb a hangsúly a biztonságon, a munkakörülményeken és a jó munkahelyi hangulaton, a fiúknál dominálnak az előrelépési lehetőségek, a vállalat hírnevével kapcsolatos szempontok, illetve a modern munkakörnyezet iránti elvárások.
A Z-generáció tagjai 420 ezer forintos havi jövedelmet tartanak kifejezetten jó fizetésnek, de 269 ezer átlagos havi nettó bér alatt nem mennének el dolgozni olyan munkakörbe, mely megfelel a végzettségüknek. A válaszadók zöme az egyetemi végzettség megszerzését tűzte ki célként.
A részletes kutatás a Forbes oldalán érhető el.