Felmérések szerint hazánkban több százezer nyugdíjas vállalna munkát a visszavonulása után is. Mutatunk 5 okot arra, hogy most miért éri meg így dönteni.
1. Kiegészíthetjük a bevételeinket
Mint minden munkavállalásnak, a nyugdíj melletti dolgos napoknak is a pénz a legfőbb mozgatórugója. Mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy a havi nyugdíja fedezi-e a kiadásait, kényelmes életet tud-e biztosítani belőle magának. Ha ez nem így van, és még érez magában kellő erőt, akkor megvan a lehetősége annak, hogy munkát vállaljon nyugdíjasként is. A plusz bevétel valószínűleg mindenkinek jól jön, ráadásul a nyugdíj mellett kiegészítésként akár egy részmunkaidős állás is elegendő lehet.
2. Nem szűkül be előttünk a világ
Nemcsak anyagi előnyei lehetnek annak, ha valaki a nyugdíjba vonulással nem hagy fel azonnal és teljes egészében a munkavégzéssel. Bár az aktív éveink alatt csábító a nyugdíjas lét gondolata, vonzó a szabadság illata, hogy azt csinálunk a napjainkkal, amit csak szeretnénk. De a valóság mint a legtöbb esetben, nem ilyen idilli. A munka befejezésével nemcsak rengeteg szabadidőt nyerünk, hanem egyúttal napi célokat is veszítünk. Sokan egyszerűen nem tudnak mit kezdeni a hirtelen rájuk szakadt szabadsággal, ürességet éreznek a nyugdíjba vonulásuk után, mintha beszűkült volna előttük a világ. Ezen sokat segíthet a nyugdíj melletti, akár csak alkalmi munkavállalás is.
3. Megmarad a napi rutin
Amíg dolgozik az ember, van egy napi rutinja. Felkel, megreggelezik, felöltözik, elmegy munkába, majd onnan hazatérve az otthoni teendők töltik ki a napja hátralevő részét. A nyugdíjjal mindez megszűnik, felborul a napok megszokott rendje. Persze ilyenkor is ki lehet találni elfoglaltságokat, de fennáll a veszélye annak, hogy a napi rutint a tévéműsor szabályozza majd. Egész nap a fotelben, a négy fal között ülni hosszú távon viszont nem igazi élet. Plusz munkavállalással az aktivitás és vele együtt az egészség is megőrizhető.
4. A munka többé nem kényszer
A legnagyobb különbség a normál és a nyugdíjas munkavállalás között, hogy utóbbi szabad választás. Egy aktív munkavállaló nem teheti meg, hogy ha nem tetszik neki a munkája, vagy a főnöke, egyszerűen kilép, hiszen anyagilag függ az állásától. Ez a függőség azonban nyugdíjas munkavállalóként enyhébb, hiszen a nyugdíj minden hónapban biztosan megérkezik. Bátrabban válogathat nyugdíjasként az ember a munkák között, hogy végül olyat csináljon, amit tényleg szívesen végez.
5. Már megvan a kedvező feltételrendszer
Az Országgyűlés döntése alapján a nyártól megkezdhették működésüket hazánkban a közérdekű nyugdíjas-szövetkezetek, amelyek a diákszövetkezetek mintájára jöttek létre. Csak éppen nem iskolások, hanem nyugdíjasok munkavállalásában közvetítenek. A rajtuk keresztül való munkának két nagy előnye van. Az egyik, hogy nagyon rugalmas, csak annyi munkát kell elvégezni és csak akkor, amennyi és amikor belefér az időnkbe. A másik, hogy ez a legkedvezőbb adózású munkavállalás, kizárólag a 15 százalékos személyi jövedelemadót vonják le – több marad a zsebünkben.