Ennyi időt élt házasságban az a 700 idős ember, aki részt vett a Cornell Egyetem kutatásában. Ez volt a valaha végzett legátfogóbb kutatás, mely a házasság titkait boncolgatta, s eddig az egyetlen, melyben a résztvevő párok tanácsokat is adhattak a hosszú és boldog házasság megtartásához.
A felmérésben részt vevő rekorder pár 76 éve él boldog házasságban, ők 98 és 101 évesek. A megkérdezett 700 ember átlagosan 57 éve él házastársi kapcsolatban. A számok abszolút igazolják, hogy van létjogosultsága a tartós házasság eszméjének. Nézzük, mit tanácsolnak számunkra a tapasztalt, idős párok, mi a jó és tartós házasság titka?
Tanuljatok meg kommunikálni egymással
Az első helyen ez a tanács áll az idős párok listáján. „Beszéljétek meg a problémákat, legyetek nyíltak egymáshoz. Az őszinte és egyenes kommunikáció hiánya váláshoz vezet”-mondják.
Ismerd meg jól a partnered, mielőtt összeházasodtok
Túl sokan házasodnak fiatalon, s a személyiségük eltérő irányba fejlődik –állítják. Várni kell a házasságkötéssel addig, amíg a párok alaposan megismerik egymást és megtalálják azokat a közös pontokat, melyek képesek tartósan összekötni őket. „Soha ne várd azt, hogy a házasságod során képes leszel megváltoztatni a partnered”- emelik ki az idős párok.
Kezeld úgy a házasságot, mint egy életre szóló elköteleződést
„ A szenvedély elmúlik, a házassági fogadalmat azonban ekkor is komolyan kell venni.” Tisztelni kell a kapcsolatot, ami átsegít a nehezebb időszakokon, a jutalom pedig a kiteljesedett, nyugalmas élet lesz. Ők már csak tudják…
Tanuljatok meg egy csapatként működni!
Az idősek azt javasolják, hogy hasznosítsuk az élet más területein szerzett tapasztalatainkat. Építsük be azt a tudást, amit a munkahelyen, sportolás közben sajátítottunk el olyan helyzetekben, ahol csapatjátékosként működtünk. Ezek a tapasztalások arra tanítanak, hogy a pároddal is együtt tudj működni, hiszen az életetekben felmerült problémák nem csak az egyik fél ügye, hanem közösen kell őket megoldani.
Válassz olyan párt, aki hasonlít rád!
Az idős párok szerint, akiknek a társadalmi háttere, értékrendje, világlátása, érdeklődési köre közel áll egymáshoz, nagyobb eséllyel maradnak együtt hosszabb ideig. Fontos továbbá, hogy a célok és azok eléréshez vezető út kiválasztásában is azonosan gondolkodjanak a házasok, mert sokkal könnyebben tudnak együttműködni a mindennapokban. A legtöbb vitára okot adó téma szerintük a pénzügyek, a gyereknevelés és a vallás, melyekben muszáj konszenzusra jutni a közös élet során.
- {BPPYDQ}