Nemet mondtak a svájciak a nyugdíjreformra a tegnap tartott népszavazáson, a helyiek nem akarják, hogy a nőknek is 65 év legyen a nyugdíjkorhatár, vagy, hogy emelkedjen az áfa – számol be a hírről Financial Times.
Nemrégiben a „Hamarosan indul az új egészségügyi informatikai rendszer” című cikkünkben a két hónap múlva élesben is működésbe lépő az egységes egészségügyi informatikai rendszerről írtunk, amely egyaránt megkönnyíti a betegek életét és az orvosok munkáját. Mivel itt gyűjtik majd az összes betegadatot, biztonsági szempontból is folyamatosan vizsgáltatják a rendszert, hogy bármilyen támadást el tudjanak hárítani. Irigyelhetjük a svájciakat, náluk elég jól működik a demokrácia. Jelen cikkünkben a Portfolio nyomán arról adunk hírt, hogy a vasárnapi népszavazáson ismét elutasították a svájci választók a nekik nem tetsző reformokat.
A vasárnapi népszavazáson elutasították a svájciak a nyugdíjreformot
Vasárnap tartottak népszavazást arról Svájcban, hogy az egyre nagyobb nyugdíjhiány visszaszorítása miatt több reformot is végre kellene hajtani az állami nyugdíjrendszerben. A lakosság körében azonban többen voltak azok, a szavazók 52,7%-a, akik nem akarják a reformokat. Ez ugyanis a gyakorlatban az jelentené, hogy megemelnék a nők nyugdíjkorhatárát, az eddigi 64-ről 65-re, ahogyan az most a férfiaknál is van. Emellett növelnék nemcsak a nyugdíjjárulék mértékét, hanem az áfáét is a mostani 8%-ról 8,3%-ra 2021-től. Ezekkel a változtatásokkal a kormány becslései szerint 2030-ig stabilizálódna az állami nyugdíjrendszer működése.
Mindezért cserébe a svájci kormány adna is valamit, az újonnan nyugdíjba lépőknek havonta 70 svájci frankkal lenne magasabb a nyugdíjuk. A svájciak amúgy sem panaszkodhatnak, nekik van ugyanis az egyik legnagylelkűbb nyugdíjrendszerük a világon, az állami és magánnyugdíjrendszerben lévő tagoknak fizetett nyugdíj a GDP 11,2%-át is eléri az OECD szerint, miközben az átlag az OECD tagországaiban a GDP 9,3%-a.
A vasárnapi elutasítás utána a svájci kormánynak újra kell gondolni, milyen nyugdíjreformokat hajtson végre, egy politológus szerint Svájcban egy javaslat csak akkor tud túlélni, ha szélesebb körű támogatottsággal bír, márpedig a mostani reformcsomaggal több helyen nem értettek egyet a bal -és jobboldali pártok sem, egyesek szigorítást, mások enyhítést javasolva.
Svájc 2010-ben is próbálkozott a nyugdíjrendszer stabilizálása érdekében hozott reformjavaslatokkal, de a lakosság akkor is elutasította a módosításokat, amelyeknek értelmében a foglalkoztatói nyugdíjrendszerben lévők lényegesen kevesebb nyugdíjra számíthattak volna.