Mitől lehet egy a vártnál alacsonyabb fizetési ajánlat is vonzó? Egyáltalán hogyan döntsük el, hogy mi számít alacsony ajánlatnak? Körbejártuk a fizetéstémát, hasznos tippekkel fűszerezve!
Így döntsünk a fizetési ajánlatról!
Az álláskeresés első lépései között érdemes meghatározni két összeget. Az egyik az a minimum, ami alatt semmiképpen sem vállalnánk munkát – ezt a mindennapi kiadásaink, a számlák befizetésének és az esetleges hitelek figyelembevételével határozzuk meg. A másik szám pedig a célösszeg legyen, amelyet valójában el akarunk érni – ennek megfogalmazásakor sokat számít a szakterület, a végzettség, a munkatapasztalat és a földrajzi elhelyezkedés. Amikor mérlegelnünk kell egy fizetési ajánlatot, az a fontos, hogy ehhez a két összeghez képest hogyan viszonyul. Ha szorult anyagi helyzetben vagyunk, akkor a minimumszámhoz közelítő ajánlat is segítség lehet legalább átmenetileg, nyitottnak kell lennünk a kompromisszumokra. Ha viszont nem vagyunk kényszerhelyzetben, törekedjünk a célszámunk elérésére.
Nem csak a pénz miatt fontos a fizetés
Természetesen azért állítjuk az időnket, szakértelmünket és tehetségünket egy cég érdekeinek szolgálatába, hogy a cserébe kapott pénzből fedezni tudjuk a kiadásaink költségét és minél magasabb életszínvonalat tartsunk fenn. Ugyanakkor a fizetés nemcsak ezért fontos, hanem azért is, mert ez a legszembetűnőbb, legkézzelfoghatóbb visszajelzése a megbecsültségünknek egy munkahelyen. Akkor fogjuk jól érezni magunkat a munkánk közben, ha azt érezzük, fontos szerepet töltünk be a cég életében, ennek pedig a fizetésünk a tükörképe.
Van, amikor az alacsony fizetés is előnyös
Habár az előző pontban leírtak szerint a fizetés alapjaiban határozza meg a munkánkkal való viszonyunkat, léteznek olyan speciális helyzetek, amelyekben az alacsonyabb bérrel is meg lehet barátkozni, mert hosszabb távra figyelünk. Ilyen például, ha olyan munkához jutunk, amely bár fizetésben nem vonzó, de olyan szakmai tapasztalatot szerezhetünk általa, amelynek köszönhetően a későbbiekben beindulhat a karrierünk. Hasonló eset, amikor szakmát vagy munkaterületet akarunk váltani, és mivel ebben az új feladatban nem számítunk tapasztaltnak, kisebb fizetéssel kezdünk. De ha ez egy piacképesebb munka, hosszabb távon kifizetődik a befektetésünk. Az is előfordulhat, hogy a munka előnye egyáltalán nem a pénzben rejlik, hanem abban, hogy kellően rugalmasan illeszkedik a különleges élethelyzetünkhöz – például a szülő oda tud érni az oviba a gyerekért. Az a fontos, hogy ha elfogadunk egy alacsonyabb ajánlatot, azt mindig tudatosan tegyük, hogy később képesek legyünk emlékeztetni magunkat, milyen előnyök miatt mondtunk igent rá.
Kell a fizetési igény az önéletrajzba?
Csak akkor, ha ezt az állás kiírásában külön kérték, más esetben várjuk meg vele, amíg rákérdeznek az állásinterjún. Ha viszont kérték, akkor ne mulasszuk el beírni, hiszen ennek hiányában könnyen lehet, hogy be sem hívnak minket interjúra. Adjunk meg egy tól-ig sávot, melyet az első pontban kitalált két összeg és a piaci információk alapján határozzunk meg.