Egy több körös kiválasztási folyamat, egy mélyreható állásinterjú sem elég ahhoz, hogy kiderüljön, hosszú távon is beválik-e a munkaerő, illetve a munkahely. Ezért találták ki a próbaidőt: ennek időtartama alatt mindkét fél következmények nélkül dönthet az elválásról. Ha meg akarunk ragadni, nem mindegy, hogyan viselkedünk.
Tisztázzuk az elvárásokat
Általában három hónapos próbaidőt határoznak meg a cégek, mert ennyi idő alatt kiderül, hogy alkalmasak vagyunk-e a feladatra, valamint a személyiségjegyeink is kirajzolódnak. Érdemes már az első héten tisztázni, hogy milyen elvárásoknak kell megfelelnünk. Üljünk le a közvetlen felettesünkkel, és tegyük fel a kérdést: „Pontosan hová kell eljutnom három hónap alatt?” Ezzel rengeteg stresszt megspórolunk, hiszen ha tudjuk, mi alapján értékelnek majd, csökken a bizonytalanságból fakadó szorongás.
Mérjük fel a kommunikációs igényt
Hiába van már munkatapasztalatunk, egy új munkahelyen mindig jobb egyfajta megfigyelőként kezdeni. Ami az egyik főnök szemében előny, az a másikéban lehet, hogy hátrány. Mérjük fel, hogy a napi kommunikációnak mi a folyamata a kollégák között, nehogy abba a hibába essünk, hogy túl sokat, vagy túl keveset kezdeményezünk. Ha sokat kérdezünk, az a proaktivitás jele vagy a bizonytalanságé? Ha keveset kérdezünk, az a nemtörődömség jele vagy az önálló munkavégzésé? Attól függ, ki hogyan értelmezi – derítsük ki, hogy az adott cégnél mi a módszer.
Ismerjük meg a munkatársakat
A beilleszkedés a legkényesebb pont egy új munkahelyen, hiszen az első hetekben pengeélen kell táncolnunk: muszáj úgy nyitottnak lennünk a kollégák felé, hogy közben nem vagyunk tolakodóak velük szemben. Csatlakozzunk a közös ebédekhez, és ne csak csoportosan, hanem egyénileg is próbáljunk kapcsolatot teremteni. Kerüljük a vállalati pletykák témakörét, mert az elején még nincs meg az a bizalom, ami ehhez szükséges. Szorítkozzunk a szakmai témákra, kérjünk tanácsot, útmutatást, és így szép fokozatosan megismerjük a csoportdinamikát.
Fontos tudnivalók a próbaidőről:
– A munkaviszony kezdetétől legfeljebb három hónapra köthető (kollektív szerződés kikötése esetén hat hónapra).
– Próbaidő alatt azonnali hatályú felmondás történhet indoklás nélkül.
– Ha az eredetileg kikötött próbaidő időtartama rövidebb három hónapnál, akkor legfeljebb egy alkalommal meghosszabbítható, de az összesített időtartam ilyenkor sem haladhatja meg a három hónapot.
– A munkaviszony próbaidő alatti azonnali hatályú megszüntetését még a próbaidő vége előtt közölni kell a másik féllel, azaz nem elegendő, ha a felmondást a próbaidő vége előtt postára adják, de azt a másik fél csak később, a próbaidő letelte után veszi kézhez.
– Határozott idejű munkaszerződésben is kiköthető próbaidő, de az időtartamának arányosnak kell lennie a munkaviszony időtartamával. Pl. három hónapos határozott idejű munkaviszony esetén nem lehet három hónap a próbaidő.