Jól jártak azok a magán-nyugdíjpénztári tagok, akik hat évvel ezelőtt nem léptek vissza az állami rendszerbe, hanem azzal legalább tavaly év végéig vártak. Hat éve egy, a TB-be visszalépő tag átlagosan 70 ezer forintot kapott kézhez, míg aki maradt, annak a számláján 2012 eleje óta mintegy 1,5 millió forintra hízhatott a felhalmozott hozam – írja a Világgazdaság.
Nemrégiben a „Mennyit kereshetnek a nyugdíjasok?” című cikkünkben összefoglaltuk, hogy legálisan mennyit kereshetnek a nyugdíjasok, amikor hivatalosan munkát vállalnak. Jelen cikkünkben a mgánnyugdijpénztárak hozamáról lesz szó.
2010 év végén indult el a magánnyugdíjpénztárak államosításának folyamata. A törvénymódosítást hamar elfogadta a kétharmados parlamenti többség, és 2011 nyarán már a megtakarításaik után járó reálhozamot is felvehették a pénztárakból kilépő tagok. Az elfogadott törvény szerint nem jár állami nyugdíj annak, aki maradt a magányugdíjpénztári rendszerben. Az akkor elhangzott igéretekkel ellentétben a kormány később úgy döntött, hogy a közeljövőben nem lesz klasszikus egyéni nyugdíjszámla Magyarországon. Lázár János szerint a tb-rendszerben az egyéni számla a keresetarányos nyugdíj megállapítására alkalmas, vagyis csak segít a nyugdíj kiszámításában.
A feltételek ismeretében nem volt meglepő, hogy a hajdani 3 millió magánpénztári tag durván 97 százaléka az állami rendszerbe történő átlépés mellett döntött. A határidő leteltével nyilvánosságra hozott adatok szerint 102 ezer magán-nyugdíjpénztári tag mondott nemet a január 31-i határidőig az állami nyugdíjrendszerre, azaz ennyi taggal működnek tovább a magánkasszák.
Hogyan teljesítettek a magánnyugdíj pénztárak?
A hozamokat nézve megérte magán-nyugdíjpénztári tagnak maradni és hat éve nem visszalépni az állami rendszerbe, az eltelt idő alatt ugyanis a magánkasszák egyes portfóliói még a piacot is meghaladó teljesítményt tudtak felmutatni. A négy megmaradt pénztár tagjai közül azok kereshettek a legtöbbet a befektetéseiken, akik növekedési portfóliókban tartották a pénzüket, ezek a portfóliók a vizsgált hat év alatt összesen 53-62%-os hozamot értek el, míg például a MAX Composite állampapírindex csak 51,6%-ot, a BUX pedig 45,4%-ot tudott felmutatni.
A lap számításai szerint egy átlagos ügyfél számláján tavaly év végén több mint 4 millió forint volt, ebből nagyjából 1,5 milliót tehetett ki a 2012 óta felhalmozott hozam. Ennek most nagyjából 75-80%-át vehetik fel a tagok reálhozamként, miközben a hat évvel ezelőtti visszalépők átlagosan 70 ezer forintot kaptak kézhez. És tegyük hozzá, a most visszalépőknek is ugyanolyan feltételek melletti állami nyugdíj jár, mint azoknak, akik 6 éve döntöttek a visszalépés mellett.
Tavaly a növekedési portfóliók mindegyike 9-10%-os éves hozamot ért el, a kiegyensúlyozottak közül a Horizont, a klasszikusak közül pedig az MKB portfóliója teljesített a legjobban.