Sokszor tapasztaljuk, hogy az álláskeresők igyekeznek megfelelni a cégek elvárásainak, de közben egy lehetséges ajánlat bűvöletében megfeledkeznek a saját érdekeik képviseletéről. Összegyűjtöttük az 5 legfontosabb dolgot, amit érdemes tisztázni, mielőtt aláírjuk a munkaszerződést.
1. Szakmai kérdések
Már az álláspályázat kiírásának elolvasásakor érdemes elgondolkodni a cég elvárásain, de az állásinterjún mindenképpen kérdezzünk rá a pozícióval járó szakmai kérdésekre. Milyen feladatokban kellene részt venni? Milyen folyamatokat támogatnánk a munkánkkal? Mi a végcél, amiért dolgozunk? Meddig terjed a felelősségi körünk?
Fontos látni, hogy melyek az elképzelései a munkakörről a leendő munkáltatónak, hiszen nekünk ezeknek kellene majd megfelelnünk. Elképzelhető olyan szituáció is, amikor egy cég olyan szakembert keres, aki jártasabb egy adott feladatban, mint maga a munkáltató. Ilyenkor nyugodtan mondjuk el, ha valamivel nem értünk egyet, javasoljunk alternatív megoldásokat – ha nem fölényeskedve tesszük, ezzel egy későbbi harmonikus munkakapcsolatnak ágyazhatunk meg.
2. Általános kérdések
Szakmától és pozíciótól függetlenül vannak olyan általános kérdések, amelyeket muszáj pontosan tisztázni a jövőbeni félreértések elkerülése végett. Ide tartozik a munkaidő rugalmassága, adott esetben lehet-e otthonról dolgozni, a juttatási csomag, azaz, hogy vannak-e béren kívüli javadalmak, bónuszok. Ha igen, ezek milyen feltételekkel járnak. Triviális kérdéseknek tűnnek, mégis sokszor megesik, hogy már a munka betöltése után jutnak az álláskereső eszébe, hogy akkor ez vagy az hogyan is van pontosan.
3. Tárgyi feltételek
Vannak olyan munkakörök, amelyeknek az elvégzéséhez szükségesek eszközök, például szolgálati autó, telefon vagy egyéb más speciális dolog. Azt mindenképpen tisztázzuk előre, hogy mit biztosít a cég, nehogy később derüljön ki, hogy a saját eszközeinket kell „koptatnunk” azért, hogy dolgozhassunk. Az viszont minden munkahelyre igaz, hogy nézzük meg a leendő munkaállomásunkat, hol és mivel kellene majd dolgoznunk, hiszen a későbbi komfortérzet szempontjából ez is fontos a döntésünk előtt.
4. Személyi tényezők
Nemcsak a munkakörnyezet, hanem a kollégák is komolyan befolyásolják, hogy milyen teljesítményre vagyunk képesek. Arra természetesen a kiválasztási folyamatban nincsen lehetőség, hogy alaposabban megismerkedjünk a leendő munkatársakkal, de információkat szerezhetünk arról, hogy milyen létszámú, összetételű, átlagéletkorú csapatban kellene megtalálnunk a helyünket.
5. Előrelépési lehetőségek
Az, amivel jelen pillanatban elégedettek vagyunk, nem biztos, hogy öt év múlva is kielégít majd minket. Ilyenkor persze lehet új munkát keresni, de sokkal kényelmesebb, ha helyben kapunk új szakmai kihívásokat és ezzel együtt járó nagyobb anyagi megbecsültséget. Bátran kérdezzünk rá, hogy milyen előrelépési lehetőségeink lehetnek közép- és hosszútávon a cégnél, illetve milyen objektív mérőszámok vannak, amelyekkel elérhető egy-egy szint. Magyarán, mit kell tennünk érte.