Napjainkban kifejezetten nagy média figyelmet kap az egészségügy helyzete. Ez egyébként nem is baj, de a tömegmédia rossz oldalról közelíti meg az ügyet, és nem igazán segít az állampolgároknak abban, hogy „akkor most tudjuk, hogy rossz a helyzet, de milyen megoldásokat tudunk használni, ha kórházi ellátásra szorulunk”?
Orvoshiány és várólisták
Feltételezem, hogy minden kedves olvasó tisztában van azzal, hogy orvoshiány van, hogy a kórházak nem épp modern épület- és eszközállománnyal rendelkeznek, hogy hosszú várólisták vannak, stb. Eddig nem tudok semmit hozzátenni az ismereteikhez, hacsaknem rémisztő képeket közlök a jelenlegi épületek és felszerelések tényleges állapotáról – nyilván ez nem visz előre.
Várólista mentes ellátás magántőkéből
Azzal tudok hozzátenni a témához, hogy bemutatom a piaci alternatívákat a probléma megoldására. Innentől nem az orvosok száma, nem a várólista hossza a lényeg, hiszen ha magánellátást veszünk igénybe, ilyen problémák nincsenek, csak épp TB finanszírozás sincs – ergo magántőkéből kell finanszíroznunk a saját ellátásunkat.
Mi a különbség a magánellátás és a TB ellátás között?
Az igazi különbség a TB finanszírozás és a magánellátás között, hogy hozzáférést kap várólista nélkül az ügyfél olyan ellátásokhoz, amelyekhez technológia szükséges. Súlyos betegségeknél az állami kórházak nem versenyképesek, mire a páciens végigvárja, hogy sorra kerüljön, jelentősen romlik az állapota. Emellett nem ritkán 20-30 éves gépekkel dolgoznak, egy magánklinikán általában modern eszközöket használnak.
Magánellátás = Magánbiztosítás?
Ez kiváló kérdés, az iparilag fejlettebb országokban erre a válasz tíz esetből kilencszer az, hogy IGEN. Tehát egy svéd polgár életében, ha magánellátásra szorul, akkor a biztosítását veszi igénybe ennek finanszírozására.
Magyarországon a ténylegesen ilyen célra kötött biztosítási szerződések száma még elmarad attól, hogy társadalmi szinten kijelentsük azt, hogy a probléma innentől a biztosítók vállán nyugszik. Pedig az lenne a célravezető, hiszen egy kritikus egészségügyi helyzetben a magánszemélynek és a családjának nem kellene hiteleket felvenni, vagy épp a tartalékokhoz nyúlni, esetleg családi vagyontárgyat értékesíteni azért, hogy egy váratlan egészségügyi káresemény kapcsán ki tudják fizetni a kezeléseket.
A sorozat következő cikkében a magánbiztosítások hasznosságát fogom taglalni.