Nemrégiben arról írtunk „A magyarok 80%-a arra számít, hogy szegény nyugdíjas lesz” című cikkünkben hogy a magyarok mindössze 22 százaléka rendelkezik nyugdíjcélú megtakarítással. A nyugdíjkorhatárhoz közeledve sokakat érdekel az, hogy hogyan lehet nyugdíjba menni. Cikkünkben a nyugdíjazással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat szedtük össze..
Az öregségi nyugdíjra való jogosultságnak hármas előfeltétele van:
- a korhatár betöltése,
- a megfelelő szolgálati idő megszerzése,
- a biztosítással járó jogviszony megszüntetése.
Nézzük a feltételeket külön-külön.
Öregségi nyugdíjkorhatár:
Mint tudjuk, változik a nyugdíjkorhatár. 2017-ben öregségi nyugdíjat az kaphat aki betöltötte a 63 év 183 napot, azaz 1954. első hat hónapjában született.
A megfelelő szolgálati idő:
Teljes öregségi nyugdíjat az kaphat, aki legalább 20 év szolgálati idővel rendelkezik. A teljes nyugdíj összege főszabályként nem lehet kevesebb, mint a mindenkori nyugdíjminimum (ami 2017-ben is változatlanul havi 28.500 Ft).
Öregségi résznyugdíjra az jogosult, aki húsz év szolgálati idővel nem rendelkezik, de legalább tizenöt év szolgálati ideje van. A résznyugdíj összege alacsonyabb is lehet, mint a mindenkori nyugdíjminimum.
Hogyan tudhatom meg, hogy mennyi szolgálati idővel rendelkezem?
Mióta eltörölték a munkakönyvet, a szolgálati idő tekintetében sajnos sokszor nagy a bizonytalanság. Sok oka lehet ennek, munkanélküliség, betegség, és főként a fekete foglalkoztatás. Sajnos korábban viszonylag egyszerűen beadhattunk szolgálati idő megállapítása iránti kérelmet a TB kirendeltségeknél. Ma ezt csupán elektronikus úton, az ügyfélkapun keresztül tehetjük meg. Az alapadatokon kívül a TAJ számunkra is szükség lesz. Kormányablakoknál a nyomtatvány kitöltésében is segítség kérhető.
A biztosítással járó jogviszony megszüntetése.
Ez magyarul annyit tesz, hogy a munkahelyen fel kell mondani. Sokszor a munkaügy már hónapokkal a határidő előtt figyelmeztet, hogy közeleg a nyugdíjba vonulás ideje. Akár megtörtént ez, akár nem, illik nekünk, a dolgozóknak is jelezni a főnökeink felé, hogy nemsokára már nem számíthatnak ránk, és kérni, hogy időben készítsék elő a papírjainkat.
Kizárólag az egyéni és a társas vállalkozó nem köteles a vállalkozási tevékenységének megszüntetésére, minden más esetben meg kell szüntetni a keresőtevékenységet (munkaviszonyt, közalkalmazotti jogviszonyt, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyokat) a nyugdíj kezdő napja előtti napra.
Az öregségi nyugdíj attól a naptól állapítható meg, amelytől valamennyi jogosultsági feltétel teljesült. A nyugdíjigényt legkorábban a határidő előtt egy hónappal lehet benyújtani.
Mekkora nyugdíjra számíthatunk?
Számít egész élet során összegyűjtött szolgálati idő hossza, és az 1988 óta szerzett, nyugdíjjárulék alapját képező keresetekből számított nettó havi átlagkereset figyelembe vételével számítják ki az öregségi nyugdíj összegét.