A magyarok egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az öngondoskodásra, de még mindig sokan nem gondolnak bele, hogy hogyan egészíthetnék ki majdani állami nyugdíjukat. Vannak, akik időben tesznek félre idős korukra, és így a nyugdíjuk elérheti a megyei átlagbér másfélszeresét.
Egy mostanában készült OECD-kutatás szerint a magyarok 27 százaléka takarékoskodik. Ez a szám meglehetősen alacsony ahhoz képest, hogy az állami nyugdíjrendszer jelenlegi formájában várhatóan maximum 20 évig lesz fenntartható. A mostani, nagyjából 110 ezer forint átlagnyugdíj az idő előrehaladtával valószínűleg csökkenni fog, azt pedig még mi sem tudjuk, hogy pontosan mi lesz 20 év múlva.
A kutatási eredmények azt mutatják, hogy bár csak az ország negyede öngondoskodik, azok akik takarékoskodnak, azok akár a jelenlegi megyei átlagbér másfélszeresét is megkaphatják majd nyugdíjas korukban. Korábban írtuk „Nyugdíjkitekintés a világra II rész: Magyarország toplistás” (https://www.40plusz.hu/2016/11/16/Nyugdijkitekintes-a-vilagra-ii-resz-magyarorszag-toplistas/) cikkünkben, hogy a nyugdíjbefektetések hozamát tekintve előkelő helyen állunk a világban.
Felmérésében a Nyugdíjbiztosítás.com 4,5 év alatt közvetített, közel kétezer rendszeres díjas, adókedvezményes nyugdíjbiztosítását és nyugdíjcélú megtakarításos életbiztosítását vette górcső alá. Kiderült, hogy átlagosan a legtöbbet Baranya, Hajdú-Bihar és Zala megyében takarékoskodnak, a legkevesebbet pedig Somogy, Békés és Vas megyében. A legelső és a sereghajtó megye között a megtakarításbeli különbség nagyjából havi 11 ezer forint.
A felmérésben szereplő közel 2000 ember összesen 491 038 609 forintot takarít meg évente, az átlag havi megtakarításuk pedig körülbelül 20 600 forint. Kiderült, hogy a férfiak és a nők éves megtakarítási átlaga között alig van eltérés. Mivel már nemcsak a férfi lehet családfenntartó, és a bérekben sem ütköznek ki talán jelentős különbségek, ma már a nők is megtakarítanak annyit, mint a férfiak. Az állami nyugdíj összege nem válogat, vagyis azt a jövedelem, nem pedig nemi alapon határozzák meg, ezért aztán a nők és a férfiak is egyaránt fontosnak érzik az öngondoskodást.
A felsorolt adatokból már látható, hogyan lehet a nyugdíj másfélszerese a megyei átlagbérnek. Ha megnézzük, mi történne, ha az adott megye átlagkeresetével rendelkező, 35 éves dolgozó elkezdene havonta félrerakni annyit, amennyi a megyéjének megtakarítási átlaga, máris láthatóvá válik, hogy a keresetének valóban legalább másfélszerese lenne a nyugdíja (ami az állami nyugdíjának és a megtakarításából származó havi járandóságának együttes értéke). Például ha ez a 35 éves dolgozó Baranya megyei, ahol a legnagyobb a megtakarítási arány, akkor a nettó bére 130 676 forint, nyugdíj előtakarékosságra fordított havi összege 26 269 forint, a várható nyugdíja pedig 237 740 forint.
Az öngondoskodás jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. Ha a nyugdíjcéllal megtakarítók száma nem növekszik, 20 év múlva azt tapasztaljuk majd, hogy aki takarékoskodott, az égészen jól megél a nyugdíjából, viszont aki nem takarékoskodott, akár a felére is csökkenhet az életszínvonala, írja a Pénzcentrum