Télen, a havas utakon, jeges járdán könnyen megcsúszhatunk és eleshetünk, aminek csuklótörés lehet a vége. Lehet, hogy csak gipszelni kell, lehet, hogy csak helyretenni, de az is lehet, hogy műtét szükséges!
Csuklótörésen elsősorban az egyik alkarcsont, az orsócsont csukló felőli végének törését értjük, de tágabb értelemben ide tartoznak a singcsont távolabbi végének, illetve a kéztőcsontok törései is.
A típusos sérülést viszonylag egyszerű felismerni
Csuklótörés esetén duzzanat, nyomásérzékenység, deformitás észlelhető, a kétirányú röntgenfelvétel pedig jól ábrázolja a törés lefutását és az elmozdulást. Legtöbbször elegendő a helyi érzéstelenítésben végzett helyretétel és a gipszrögzítés.
Egy hét elteltével a duzzanat általában megszűnik, és a gipsz körkörössé zárható. A rögzítés átlagos ideje 5-6 hét. Ha valaki „műanyag” gipszet szeretne, bizonyos idő után arra is lehetőség van.
Amikor a dróttűzés a megoldás
Ha olyan a törés, hogy önmagában a helyretétel nem hoz eredményt, a tört csontrészek nem tarthatók a helyükön, akkor – ugyancsak érzéstelenítésben – bőrön át bevezetett dróttűzést végzünk. Előfordul, hogy a törés darabossága, vagy nyíltsága miatt úgynevezett külső rögzítőt helyezünk fel.
Szükség lehet feltárásos műtétre is, amikor a helyretétel után fémlemezt csavarozunk a törött csonthoz, ezzel biztosítva a megfelelő helyzetet. Ha a lemez stabilan rögzít, az a gipszrögzítés idejét jelentősen lerövidítheti, jó esetben csak varratszedésig tartjuk fenn a sínt. Ha nem az orsócsont, hanem a kéztőcsontok törnek, a törés típusától függően kezelhetők gipszeléssel és műtéttel is, azonban ebben az esetben a rögzítési idő lényegesen hosszabb.
Ha műtét történt, a megfelelő csontosodás után – általában egy év múlva – a fémeket eltávolítjuk. A gipszlevétel után az első teendő a kiszáradt bőr tisztítása, puhítása.
Ezzel egyidejűleg elindul a gyógytorna, amivel 4-6 hét alatt kielégítő mozgásterjedelem érhető el.