Ha megtakarítási céllal kötne életbiztosítást, érdemes 2017 januárjáig várnia. Ugyanis az MNB szabályozásának köszönhetően jövőre várhatóan olcsóbbak lesznek ezek pénzügyi termékek.
A kezdeti befizetésekből elvonható maximális költség és várhatóan a termékek meghatározott futamidő alatt elvonható teljes költsége is limitálva lesz. Az MNB etikus életbiztosítási koncepcióján belül két jelentős változás várható a klasszikus és a unit-linked biztosítások (befektetéssel egybekötött biztosítások) keretein belül:
- A befektetendő díjrész meghatározása és a teljes költség limitálása várható.
- A fiktív egységeket is betiltja a felügyelet, ami rengeteg terméket tesz majd átláthatóbbá az ügyfelek számára.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Az eddig bevett gyakorlat szerint, ha megtakarítási céllal indítunk életbiztosítást, a biztosító a teljes elsőéves díjat levonja költségként és nem fekteti be, mi több, az is előfordulhat, hogy a második éves díj jelentős részét is a biztosító „teszi zsebre”.
Az országgyűlés május 24-én fogadta el az a törvényt, ami kimondja, hogy egy megtakarítási termékbe beérkező ügyfélpénz minimum mekkora részét kell befektetnie a biztosítónak. Ezzel párhuzamosan az is szabályozva lesz, hogy maximum mekkora rész vonható el költségként.
A biztosítóknak 2017. január 1-jéig kell megfelelniük az új törvényi változásnak. Ott ahol az első három évben levonható költségmaximum az éves díj 150%-ka lehet, várhatóan nem csak a költségek fognak csökkeni, hanem az ügynöki jutalékok is.
Unit – linked ajánlás
Várhatóan szintén a 2017-től lép életbe a nem nyugdíjcélú megtakarítási biztosítások teljes költségeit limitáló MNB által közzétett unit-linked ajánlás. Ez a jelenleg nyugdíjbiztosításokra érvényben lévő felügyeleti TKM-ajánlás (Teljes Költség Mutató) alkalmazását jelentheti az összes megtakarítási biztosításra, és szigorúbb, mint a biztosítók szövetségének (MABISZ) saját TKM-ajánlása. A befektetői díjra vonatkozó szabályozás még nincs kihirdetve, viszont a biztosítókhoz, valamint a felügyelethez közeli források alapján ez a rendelkezés is várható, tudta meg a Portfolio.hu.
2017-től hogyan alakulnak a költségek?
Egyelőre nem ismert, hogy a két szabályozás életbelépése mekkora költség csökkenést jelenete. Az biztos, hogy a megtakarítási célú unit-linked biztosítások körülbelül 30%-a a jelenlegi formájában egyáltalán nem felel meg az MNB TKM-limiteknek.
A MABISZ önszabályozásának mindössze az unit-linked termékek körülbelül 26%-a felel meg kiválóan, 25%-a egyáltalán nem menne át a rostán. A hagyományos biztosítási termékekre vonatkozóan ilyen adatok nem állnak rendelkezésre.
Az új szabályozás visszamenőleg nem érvényes a már megkötött biztosításokra. Várhatóan azok az életbiztosítások, amelyek jelenleg is megfelelnek a TKM-korlátnak (és nem dolgoznak fiktív egységekkel), nem lesznek közvetlenül érintettek a felügyeleti változásban.
( a portfolio.hu összeállítása alapján)