Imádjuk őket csámpás fogakkal is, ám a fogak szabálytalan növekedése nem csak esztétikai probléma, hanem komoly egészségügyi kockázatot is magában hordoz. Melyek ezek?
„A nem megfelelő harapás hosszú távon állkapocs ízületi panaszokat okoz, melyek szövődménye fejfájás, migrén, de együtt járhat emésztési problémákkal is”
– mondja Dr szabó Zoltán vezető fogszakorvos. A fogszabályozás célja, hogy a fogazat megfelelően funkcionáljon, a gyermek jól tudjon rágni, nyelni, beszélni.
Hány éves korban érdemes a fogszabályozást elkezdeni?
6-7 éves korban már elég maradandó foga van a gyermeknek a fogszabályozás elkezdéséhez. Az időben megkezdett kezelés befolyásolja a csontok és fogak növekedésének, fejlődésének helyes irányát. Korrigálhatóak az ujjszopás miatt kialakult problémák is. A fiatalkori fogszabályozással gyermekünkből egészséges fogazatú felnőtt válik.
A gondos szülő arra is figyel, hogy a gyereket ne csúfolják a fogszabályozó miatt. Milyen a trendi fogszabályozó?
A gyerekek körében már inkább divat a fogszabályozó, mintsem ciki. Ők tudatosan hordják a fogszabályozót, amit feldobnak egy színes gumival, amitől máris ékszernek tűnik.
A legdivatosabb jelenleg a belső, gyakorlatilag láthatatlan fogszabályozó készülék.
Milyen ételek kerülendők a fogszabályzás idején?
Kerüljük a nagyon kemény illetve apró magvas ételeket, mint a mogyoró, a dió, a ragadós dolgokat, a magas cukortartalmú és a savas ételeket, italokat.
Milyen a helyes fogápolás a fogszabályozás idején?
A fogmosás mellett ajánlott a fogtisztítás fogselyemmel, szájzuhannyal és a szájvizes öblögetés.
Mikor tekinthető befejezettnek a fogszabályozás folyamata?
A fogszabályozás átlagosan 1,5–2 évig tart, a kezelés alatt 3-6 hetente szükséges rendszeresen felkeresni a kezelőorvost a fogszabályzó állításhoz. Az elért eredményt meg kell tartani, ezért az utókezelés során fix vagy éjszakai készülék használata szükséges ahhoz, hogy a csontozat stabilizálódásával a fogak megállapodjanak.