Van, hogy egy rossz lépésnél a térd megbicsaklik, és közben úgy tűnik, mintha a térdkalács elcsúszott volna. Az esetek jelentős részében ilyenkor valóban térdkalácsficam történt, ami gyermekkorban és fiatalkorban is gyakori.
A gyermekkori térdkalács ficamot és annak kezelési lehetőségeit mutatja be sebész és ortopéd orvos szakértőnk, dr. Boross György.
Dr Boross György ortopéd orvos
A térdkalács (patella) ficama kellemetlen sérülés, amit balesetként él meg az ember, pedig legtöbbször valamilyen fejlődési rendellenesség, ortopédiai elváltozás áll a háttérben.
Térdkalács ficam jellegzetes röntgenképe
Amikor gyermeknél fordul elő a térdkalács ficama, joggal ijednek meg a szülők, hiszen szinte mindig a térd külső oldala felé csúszik a térdkalács, közben a belső tokszalag is elszakadhat, megnyúlhat. Amikor a gyermek elesik, a térkalács általában a helyére ugrik. Amennyiben ez nem történik meg, a térd nyújtásával és óvatos befelé nyomással tudjuk helyre illeszteni.
A helyretétel után gyakran ízületi vérömleny marad vissza.
Gyakran marad vérömleny a sérült területen
Térdkalács ficam esetén azonnal vigyük orvoshoz a gyermeket
A röntgenfelvételen észlelhető az ízületi felszín esetleges csontos-porcos törése, ezért a térdkalácsról mindenképpen készíteni kell egy tengelyirányú felvételt is.
A konzervatív kezelésnél átmenetileg gipsszel, vagy sínnel nyugalomba helyezzük a térdet, 3-4 hétre. Ha kitört ízületi darabot látunk a röntgenen, térdízületi tükrözést végzünk, melynek során az apró csont-porcdarab eltávolítható, a nagyobbat pedig vissza kell rögzíteni.
Újraficamodási hajlamnál célszerű műtétileg megoldani a belső tok szűkítését és a külső tok bemetszését. Ezzel csökken a feszülés és megelőzhető a sérülés kiújulása. Ha a baleset eredetű ficam megismétlődik, kiújuló ficamnak hívjuk. Szokványos térdkalácsficamról beszélünk, amikor igazán konkrét balesetet, sérülést nem találunk a háttérben. Az ok ez esetben az ízfelszínek veleszületett rendellenessége, a combcsont térdkalácsi felszínének sekélysége, vagy a külső combcsontvég fejletlensége.
Van, amikor a térdkalács ficamon csak a műtét segít
A súlyos térdkalács ficamot többféle műtéti megoldással is lehetséges kezelni. A már említett tokszűkítés és bemetszés mellett a térdkalácsín sípcsonton való tapadásának befelé helyezését végezzük csavarral. Az utókezelésben 6 hétre külső rögzítőt helyezünk fel, miközben már a második héttől lehetséges funkcionális kezelés és a gyógytorna. Nagyon fontos, hogy az első gyanújelek esetén ortopéd-traumatológus lássa a sérült gyermeket és a szakember határozza meg a szükséges kezelést!
Dr Boross György
ortopéd orvos, sebész