Kisgyermekeknél is előfordulhat, hogy hüvelykujjuk végső ujjperce rövidebb-hosszabb ideig hajlított helyzetben rögzül. Vajon mi lehet ez, magától rendeződik-e, vagy műtét szükséges? Szülők, nagyszülők figyelem!
Pattanó ujjnak hívjuk gyerekeknél is
Az inak és az azokat körülvevő ínhüvelygyűrűk elváltozását pattanó ujjnak hívjuk. A hajlító inak az alkari izmoktól egy csatornán át a hosszú ujjakig és a hüvelykujjig futnak. A csatornában sima belső felületű ínhüvely van, így biztosított az inak könnyű csúszása. Pattanó ujj akkor alakul ki, ha az ínon megvastagodás képződik. A megvastagodott ínnak át kell csúsznia, ugrania a csatorna szűkebb nyílásán, ez valóban pattanó-roppanó érzést okoz az ujjakban.
Mit látunk a gyermek kezén, ha pattanó ujja van?
Amikor nem kíséri pattanó-roppanó hang az ujj mozgatását, akkor az érintett ujj hajlított helyzete észlelhető, hüvelykujj esetében a végpercnél. Egy-kétéves gyermekeknél legtöbbször a hüvelyk, nyolc-tízéves korban a többi hosszú ujjon alakulhat ki a pattanó ujj. Amikor az ín elakad, további gyulladást és duzzanatot hoz létre, ami a panaszok fokozódásához vezet. Néha az ujj teljesen elakad, már alig lehet kinyújtani, esetleg hajlítani. Az okok nem egyértelműek, felnőtteknél a kéz túlterhelése, vagy egy tenyéri tompa sérülés is irritálhatja a hajlító inakat. Bizonyos betegségek, mint a reumás ízületi gyulladás, köszvény, cukorbetegség is okozhatnak hasonló panaszt.
A tünetek az ujjak tövében megjelenő fájdalommal, nyomásérzékenységgel kezdődnek.
A gyermekkori pattanó ujj kezelése
A pattanó ujj kezelésének célja az elakadás megszűntetése, ezáltal az ujjak teljes mozgásterjedelmének helyreállítása. Az inak körüli gyulladás és megvastagodás megszüntetésével újra lehetővé tesszük az inak könnyű csúszását.
Az érzéstelenítés felnőtteknél főként helyi, de általános is lehet, gyermekeknél mindig az altatást választjuk.
A biztos gyógyuláshoz az operált ujjat a műtét után azonnal el kell kezdeni mozgatni, viszont fontos, hogy a varratszedésig a sebet és a kötést víz még nem érheti. Olvasóimnak azt javaslom, ilyen panaszokkal – főleg gyermek esetében – mielőbb forduljanak kézsebészhez, hogy a szükséges műtét időben megtörténjen!