Ha önéletrajzot írunk, nem mindegy, hogy mennyi időt töltöttünk a munkaerőpiacon. Máshogy kell nekilátni, ha pályakezdő az ember, máshogy ha tíz éves karriermúltja van, és megint csak máshogy ha több mint húsz. Megmutatjuk, mire érdemes figyelni a tapasztaltabb munkavállalóknak.
Tanulmányok
– Ha már nem pályakezdő az ember, akkor a tanulmányok sokkal kisebb súllyal esnek latba. Ezért mindig csak a legmagasabb végzettséget érdemes beleírni az önéletrajzba. Ha van befejezett felsőfokú tanulmány, akkor a középiskolát már nem kell belesűríteni a felsorolásba. Ha van valamilyen középfokú szakmai képesítés, nem kell az általános iskolát is feltüntetni. És így tovább.
– A jó pap holtig tanul elv alapján az is előfordulhat, hogy az évek során valaki halmozta a képesítéseket. A tudásszomj előnyös dolog, de az önéletrajzban ebben az esetben is a minőség, nem pedig a mennyiség a lényeg. Ha több végzettségünk van, akkor is csak azt érdemes feltüntetni, amelyik az adott pozícióhoz szükséges. Különben elveszik a lényeg.
Munkatapasztalat
– Legfeljebb az elmúlt tíz-tizenöt év tapasztalatait írjuk bele az önéletrajzba, mert csak az releváns a jelentkezésünk kapcsán. Főleg, ha valaki sokszor váltott munkahelyet: egy 30–40 éves pályafutásból hosszú lista állhat össze, ha az összes korábbi munkáltatót felsorolja az illető. Nekünk viszont az a célunk, hogy csak a legfontosabbakra fókuszáljon az, aki átnézi az önéletrajzunkat.
– Sok munkahely esetén lehet úgynevezett funkcionális önéletrajzot is írni, amelyen nem a cégeket, hanem a munkaterületeket soroljuk fel.
– Ne írjunk bele semmi olyat, ami közvetlenül nem kapcsolódik az adott pozíció követelményeihez csak azért, hogy kitöltsük a helyet. Például ha géplakatosnak jelentkezünk, teljesen érdektelen, hogy felszolgálóként is dolgoztunk.
– Ne csak felsoroljuk a korábbi munkaadóinkat és feladatköreinket, hanem röviden részletezzük is, mivel foglalkoztunk pontosan. Mi tartozott a feladataink közé, milyen felelősségeink voltak, milyen eredményeket értünk el.
– A különböző munkáknak legalább a kezdő és záró hónapjait írjuk be az évszám mögé, hiszen nem mindegy, hogy 1 vagy 12 hónap volt az adott munkatapasztalat.
Formai elemek
– A fájlnév álljon a nevünkből és az „önéletrajz” szóból. Ezzel jól beazonosíthatóvá válunk, ami sokat jelenthet több száz beérkező önéletrajz között.
– Az önéletrajz célja, hogy a lehető legtöbb információt a lehető leghatékonyabban átadjon a munkáltatónak, tehát a tartalom a lényeg, nem pedig a külcsín. Erre a feladatra egy letisztult, hagyományos, jól olvasható önéletrajz a legalkalmasabb. Ezért használjuk a következő általános betűtípusok egyikét: Helvetica, Ariel vagy Times New Roman.
– A számokat mindig számjegyekkel írjuk, ne pedig betűvel (30, ne pedig harminc). Ezek kiugranak a betűk közül, és odavonzzák az olvasó figyelmét, hatékony tipográfiai elemek.
A cikk a HSA közreműködésével készült.