Az Európai Felügyeleti Hatóságok kidolgoztak egy új dokumentum sablont annak érdekében, hogy világossá váljanak a befektetések kockázatai, teljesítményei és költségei.
Úgy látszik, a hatóságok egyre nagyobb figyelmet fordítanak a befektetők védelmére.
2016-tól a Magyar Nemzeti Bank életbe léptette a teljes hitel díj mutatót (TKM), és egyéb szabályozókat vezetett be annak érdekében, hogy világossá váljon, hogy milyen költségei vannak a biztosítási és egyéb lakossági befektetési termékeknek. Korábbi cikkeinkben mi is foglalkoztunk ezekkel a témákkal, írtunk arról, miért drágák az unit linked biztosítások.
A szabályozásnak köszönhetően egyszerű és összehasonlítható információk állnak a lakossági befektetők rendelkezésére az összes pénzügyi szektorban az EU teljes területén. Érdemes élni az összehasonlítási lehetőségekkel, mielőtt elköteleződen egy ajánlat felé, például az életbiztosítások kapcsán is.
Új szabályzó dokumentumok vagyis KID-ek
Az Európai Felügyeleti Hatóságok – EBA, EIOPA, ESMA – közösen véglegesítette a lakossági befektetési termékekkel, illetve biztosítással egybekötött befektetési termékekkel kapcsolatos kiemelt információkat tartalmazó dokumentumok (KID-ek) tartalmára vonatkozó szabályozástechnikai standardokról (RTS) szóló javaslatát.
Az új szabályok célja, hogy hozzájáruljon a banki, biztosítási, és értékpapír termékek iránti bizalom növeléséhez, erősítse a fogyasztók érdekeinek védelmét.
A KID –ek tartalmi elemei:
- A KID egy egységes három oldalas sablon, amely tartalmazza a használandó szövegeket, és az elvárt elrendezést. Ezeket a Magyar Nemzeti Bank honlapján megnézheti a Jelentés I. III. V. és VII. számú mellékletében
- A három oldalas dokumentum kitér a kockázatokra és hozamra. Az ismertető részben a hét kockázati osztályba soroláshoz összesített kockázati mutató is megtalálható.
- A szabályozásnak köszönhetően kapunk egy olyan módszertant, amely segítségével minden PRIIP (biztosítási alapú befektetési termék) hozzárendelhető az összegző kockázati mutatóban foglalt hét kockázati osztály valamelyikéhez, és bizonyos PRIIP-ek esetében lehetőséget ad további figyelmeztetések és szöveges magyarázatok megadására.
- Tartalmazza a teljesítmény-forgatókönyvek részleteit, és megjelenítésük módját, a különböző időszakok és legalább három kimenetel vonatkozásában a lehetséges teljesítménybeli különbségeket.
- Bemutatja a költségeket, beleértve azt is, hogy azokat százalékosan vagy készpénzben fejezik ki.
- A KID meghatározott felépítésére és tartalmára vonatkozó szabályokat azon termékeknél, amelyek olyan sokféle opciót kínálnak, hogy három oldal nem elég az értelmezéshez.
- Megismerhetjük a KID-el kapcsolatos felülvizsgálati, és ismételt megjelentetéssel kapcsolatos szabályokat.
- Azokat a szabályokat, amelyek garantálják, hogy a KID-et kellő időben, előzetesen nyilvánosságra hozzák annak érdekében, hogy a lakossági befektetők is figyelembe tudják venni a tartalmát befektetési döntésük meghozatalánál.
A KID 2016. december 31-én lép életbe.