Az akut nyaki fájdalomnak számos oka lehet az egyszerű izommerevségtől kezdve a súlyos mozgásszervi és nem mozgásszervi eredetű betegségekig. Ebben a cikkben két gyakoribb, egymástól jól elkülöníthető mozgásszervi eredetű problémával foglalkozunk: az akut nyaki kisízületi blokkal és a porckorongsérvvel.
Tapasztalt már nyak deformitást magán? Alig bírta mozgatni a nyakát, mert akkora volt a fájdalom? Az alábbi két gyakori probléma állhat a háttérben.
Az egyik esetben egy akut nyaki kisízületi probléma okozhat fájdalmat, ez leggyakrabban a fiatalabb, 15-35 éves korosztályt érinti. Fő jelei: leginkább azt látjuk, hogy a deformitás során a fej mozdul el a nyakhoz képest, a nyaktartás korrekciója nem lehetséges, hiszen olyan erős és éles a fájdalom. Általában egy ujjal meg is tudja mutatni a páciens, hogy pontosan hol fáj. Kialakulhat akár hirtelen mozdulat során is, de reggel felébredve is tud kellemetlenséget okozni, főleg hason alvóknál.
A másik esetben pedig nyaki porckorongsérvből adódó fájdalom okozhatja a deformitást, mely sokszor a 30-50 éves korosztályra jellemző. Ebben az esetben az egész nyak mozdul el a háti gerincszakaszhoz képest, a deformitás korrekciója általában nehezen, de lehetséges (jobban, mint az akut nyaki kisízületi problémáknál). A fájdalmat nehéz lokalizálni, teljes tenyérrel mutatják, hogy merre terjed a fájdalom, mely nagyon sokszor a lapocka és a felkar területére is sugárzik.
Manuálterápia megfelelő kezelés lehet csakis akkor, ha pontosan el tudtuk különíteni a két problémát. Mindkét esetben minél hamarabb kezdődik a kezelés, annál hamarabb gyógyul. Kisízületi fájdalom problémánál általában egy héten belül csökken vagy elmúlik a fájdalom a kezelés hatására. A porckorong okozta probléma során a javulás több hétig is eltarthat.
Nem szabad elfeledkezni a helyes testtartásról, az ergonómiai tanácsokról, melyek mind segíthetnek megelőzni a fájdalmat.
Gurbi Judit gyógytornász