Rossz a testtartása? Szokott fájni a feje? Több típusú fejfájás létezik és tudományosan igazolták, hogy az ideg-izom-csontváz rendszer is szerepet játszhat a kialakulásukban. Ez a probléma erőteljesen befolyásolja az életminőséget, minden korban előfordulhat és a munkaképtelenség egyik fő okát képezi.
Az International Headache Society kategorizálta a fejfájások különböző típusait.
A fejfájások 15-20%-ában nyaki gerincből eredeztethető a probléma. Ennek során általában egyoldali fájdalom jelentkezik a tarkótól a homlokig (migrénes fejfájás során például az oldaliság változhat és nagyrészt a fej elülső részén jellemző a fájdalom), a fájdalom a nyaki kisizmok területén kezdődik, majd húzódik előre a homlok, halánték felé. Másodlagos tünetként jelentkezhet váll-, karfájdalom ill. kísérheti hányinger, hányás, fény és hangra való érzékenység, szédülés, nehezített nyelés, azonos oldali látászavar, bár ezek a tünetek ritkábban fordulnak elő és rövidebb ideig tartanak, mint a migrénes fejfájás során.
A tartósan rögzített nyaki tartás abszolút okozhat panaszokat
Minden olyan mozgás, testtartás, mely során a nyak helyzete tartósan „rögzített” pl.: ülő helyzetben előrehelyezett fejtartás, alvás hason fekve, festőknél hátrahajtott fej fokozhatja a panaszokat. Bármilyen életkorban előfordulhat, igaz 40 éves kor felett az ízületek kopása és a tipikus munka testtartás miatt gyakoribb. Régebbi, akár gyerekkori nyakprobléma szintén közrejátszhat a felnőttkori fejfájások kialakulásában.
A fejfájás kezelése lehet gyógyszeres, injekció, műtét és gyógytorna. Gyógytorna során a nyaki és a háti szakaszon alkalmazott manuálterápiával, és az izmok helyes használatának megtanulásával, illetve a testtartás korrekciójával a probléma sokszor megszüntethető.