Sajnos egyre gyakrabban találkozom rendelésemen a csukló alagút szindrómájával. Gyors kivizsgálás után, általában csak a műtét segít.
A bütyök és a kalapácsujj kialakulása rendkívül kényelmetlen következményekkel jár. A leggyakoribb problémákat bemutató sorozatomban most a carpal tunnel, vagyis csukló alagút szindrómával foglalkozom.
Az alagút szindróma az ideg leszorítását jelenti a csukló területén. Ebben az alagútban a nervus medianus, magyarul középső ideg és még kilenc ín fut az alkarról a kézre. A tünetek akkor alakulnak ki, amikor a nyomás a csatornán belül valamilyen oknál fogva megemelkedik. Amikor ez már az ideg működését befolyásolja, zsibbadás, fájdalom, villanyozó érzés jelentkezhet a kézben és az ujjakban.
Súlyosabb esetben a hüvelykpárna izomzatának gyengülése, sorvadása is megfigyelhető. Az idegvezetési sebesség vizsgálat grafikusan ábrázolja és megerősíti a diagnózist, valamint kizárja a más helyen (könyök, váll) létrejövő leszorítás lehetőségét. A röntgenvizsgálat a tünetek hátterében lévő csont és ízületi eltérések kizárásában segít.
Meggyógyítható az alagút szindróma?
A panaszok spontán javulása ugyan ritka, de néha műtét nélkül is előfordul. A kéz tehermentesítése, a csukló nyújtott helyzetű éjszakai sínezése csökkentheti a csatornán belüli duzzanatot, több helyet hagyva az idegnek. A gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedése szintén a csatornán belüli duzzanatot mérsékli. Súlyosabb vagy nem javuló esetekben sebészileg kell a csatornát felszabadítani. Az idegre gyakorolt nyomás csökkenését a csatorna tetejét alkotó tenyéri szalag hosszanti átvágásával érjük el.
A bőrmetszés hossza módszerenként különböző lehet, de a cél egyezik: felszabadítani, kitágítani a csatornát, ezáltal csökkenteni az idegre ható nyomást. A műtét során a környező inakat körülvevő gyulladásos szövetszaporulatot, hegesedést is eltávolítjuk. A beavatkozás után a műtéti terület körüli érzékenység még néhány hétig, esetleg hónapig fennállhat, a zsibbadás és fájdalom pedig egyénenként különböző idő alatt múlik el. A szorító erő visszatérése, a kéz eredeti aktivitásának helyreállása pedig akár hónapokig is eltarthat. Akinek ilyen panaszai vannak, feltétlenül forduljon kézsebész szakorvoshoz, hogy a kivizsgálás és a kezelés mielőbb megkezdődhessen!