Bár a zimankó elvonult, a nyomai megmaradnak, többek között a bőrünkön is. Amíg pedig a fűtési szezon tart, arcunk, testünk további megpróbáltatásoknak van kitéve. A tavaszi szellők ugyan illatosak, de nem mindig langyosak, és tovább száríthatják a bőrünket – a férfiakét is.
A fiatalok és a férfiak általában nincsenek oda a krémezésért, de a nők tudják, ha nem is mindig kellemes krémes arccal lefeküdni este, és olajos kézzel nyomogatni a távirányítót, amit uzsonnazacskóba csúsztat az ember lánya, hogy ne tapogassa foltosra, hosszú távon azért eredménye van az erőfeszítésnek. Például az, hogy nem repedezik cserepesre a bőr a kézfejen, és kissé védettebb lesz az arcbőr a csípős tavaszi szélben.
Gyanújel, ha valakinek a testén viszketéssel, pirosodással járó tünetek jelentkeznek, de nem kell azonnal ekcémára és más bőrbajokra gondolni, mert ez egyszerűen a szárazság tünete is lehet. Néha csak a lábszár érintett – ahol eleve fele annyi zsír képződik, mint például az arcon – de sokszor a talp, a sarok bőre is döbbenetesen kiszáradhat. Tetszik vagy nem, ilyenkor félre kell tenni a könnyű, hidratáló krémeket és elővehetjük a zsírosabb fajtákat. Akinek szükséges, váltson kifejezetten száraz bőrűeknek gyártott testápolóra, krémre. Házi praktika a lábra: bár vannak méregdrága célkenőcsök, az egyszerű, olivaolajos pakolás is beválik. Kenjük a lábra, húzzuk rá egy zacskót, és arra egy zoknit. Míg megnézzük a kedvenc sorozatunk két epizódját, az olaj beszívódik, ezután papírtörlővel letörölgethetjük a lábunkat, zoknit húzunk, és mehet tovább az élet.
Kényeztetés kéznek, arcnak, vajjal, olajjal
Fürdőzni szeretünk, és a hosszas áztatás kellemesen frissít és melegít ugyan, de a forró víz nagymértékben csökkenti a bőr hidratáltságát. Érdemes egy kis baba- vagy illóolajat csepegtetni a fürdővízbe, vagy egy marék gyógynövényt szórni bele. Frissítő, vérkeringést is serkentő például a kakukkfű, míg a kamilla gyulladáscsökkentő és nyugtató hatással bír. A rozmaringnak pedig kifejezetten az extra száraz bőr kezelésében vagy jelentős szerepe, mivel megújulásra ösztönzi a sejteket, enyhítve a ráncosodást. A fürdés után azonnal krémezzük be a testünket, nem is kell nagyon letörölközni, a nedves bőr jobban magába tudja szívni az ápoló anyagokat.
Hogy ne kapjon a bőr kevés tápanyagot, helyes betartani az optimális zsír (30 százalék) és nedvesség (70 százalék) arányt. Ha nagy a baj, beválnak az olajos-vizes emulzió alapú krémek, ezekben több a zsír és kevesebb a víz, emellett sok nedvességmegkötő anyagot is tartalmaznak. Ha erősebb regeneráló anyag kell, a shea vajas termékek ajánlhatók.
Az arc után a kéz a második olyan testrész, amely ki van téve a környezet károsító hatásának. A hideg és a szél fájdalmas, berepedt sebekkel csúfíthatja el a kezünket, még akkor is, ha nemcsak télen, hanem tavasszal is kesztyűt húzunk. Zsíros kézvédők a legjobbak, vagy a gyorsan beszívódó, filmréteget képező kézkrémek. Aki teheti, kérhet a kozmetikusnál speciális pakolást, amely percek alatt újjá varázsolja a húzódó, kellemetlen érzést okozó vízhiányos kézbőrt. De magunk is tarthatunk hetente „olajos estét”: melegítsünk kis lábaskában napraforgó-, olíva- vagy kukoricaolajat. Ha kihűlt, finom ecsettel vigyük fel a bőrre, 3-4 perc után gyengéden masszírozzuk el, végül itassuk fel a felesleget.
Menekülés a masszőrujjakhoz
Hűvös időben izmaink merevebbek, végtagjainknak is elkél egy kis vérpezsdítés. A masszázs emeli a test hőmérsékletét, javítja a szervezet fizikai és pszichés állapotát, megnyugtatja lelkünket, ellazít. De nemcsak hálás bőrünk, megmozgatott ízületeink, átdolgozott izmaink és jobban működő belső szerveink jelentik, hogy a masszázs jó.
Növeli viszont az olyan fehérvérsejtek számát, amelyek segítenek megvédeni a szervezetet a különböző fertőzésektől és más megbetegedésektől. A masszázs tehát nemcsak a relaxáláshoz jó, hanem többek között immunrendszerünk működését is serkenti, és nem mindegy, az milyen állapotban van a tavaszi fáradtság idején, vagy vírusos betegségek támadásakor.
A tavaszi fáradtság idején még fontosabb olyan gyógytornászokat, gyógymasszőröket keresni, akik számos kínzó ízületi betegségre ismerik az ellenszert, és akár az otthonában is meglátogatják a klienst. Heti rendszerességgel, de szükség szerint gyakrabban is érdemes átgyúratni magunkat. Idősebbek, nyugdíjasok számára nagyon is lényeges, hogy általános egészségi állapotuk így is javítható-e. Megelőző jelleggel is hasznos a masszőrök ügyes ujjai alá feküdni egy-egy stresszoldó kezelésre, nyirokmasszázsra, különösen, ha a képzett szakemberek még különleges, egyedülálló gyógyító terápiákat is alkalmaznak. Az igazán hozzáértőknél a kezelést alapos állapotfelmérés előzi meg, amely az egyénre szabott terápiás program alapja. Kismamáktól sportolókon át stresszes dolgozókig, fiataloktól idősekig – mindenkinél javulhat a testi-lelki egészség.
Hodnik Ildikó