40-eseknél már sportolás közben, de a hétköznapokban is gyakran alakul ki fájdalom a végtagokon, még csak egy rossz mozdulat sem kell hozzá.
Az izmok, inak csonthoz való tapadásának gyulladása (insertopathia) gyakori, legtöbbször a könyöknél, ágyékban térdtájon, az Achilles-ín tapadásánál és a talpon fordul elő. Tünetei: fájdalom, helyi duzzanat, ugyanott nyomásérzékenység. A fájdalom az érintett izom összehúzódásakor fokozódik. Kezelésében elsődleges a terhelés csökkentése, átmeneti megszüntetése. A fájdalmas területet jegeljük, gyulladásellenes gyógyszerek adása szükséges. Helyileg szteroid injekció is adható, ha pedig a fájdalom nem szűnik, műtéti ellátás jön szóba. Az insertopathia megelőzéséhez elengedhetetlen a sportolás előtti bemelegítés, a munka közbeni lazítás.
Egy másik hasonló kórkép az izmokban lévő kötőszövet gyulladása, a myositis, amit egyszerűen izomgyulladásnak szoktak nevezni. Az érintett izomcsoport terhelésre fáj, érzékeny kemény területek tapinthatók benne, időnként előfordulhatnak izomgörcsök is. Az ilyen túlterhelést is pihentetni kell, segíthetnek a keringésjavító kenőcsök és tapaszok, ezen kívül gyógytornakezelést és fizioterápiát kell alkalmazni.
Nem ritka túlterheléses sérülés a csonthártyagyulladás (periostitis) sem. Egyik jellemző előfordulási helye a lábszár, főleg olyan sportolóknál, akik változó pályákon, más-más technikával játszanak. A fájdalom a sípcsont belsejében jelentkezik és terhelésre fokozódik. A saroktájon is kialakulhat csonthártyagyulladás, hasonló tünetekkel. És hogy mi a teendő? Elsődlegesen a pihenés, kímélet, a gyulladásellenes gyógyszerek, kenőcsök hatásosak. Az is előfordulhat, hogy a panaszok megmaradnak, ebben az esetben operálni kell.
Különleges formája a túlterheléses sérüléseknek az úgynevezett fáradásos, vagy stressz törés. Akkor fordul elő, amikor az adott csontra hosszú időn keresztül ismétlődő terhelés hat. Főleg a szárkapocs, a sípcsont és a lábközépcsontok törhetnek. A fájdalom, nyomásérzékenység itt is jellemző, a – sokszor nagyon vékony – törésvonalat röntgenfelvétel mutatja ki, de van úgy, hogy már csak az összeforrt csont képéből követeztethetünk a korábbi törésre. Fáradásos törésnél pihenés, gipszrögzítés, tehermentesítés szükséges.
A sport nélkülözhetetlen része a mindennapokban megélni kívánt, egészséges életnek. Végezze megfontoltan, és ha nagyobb biztonságban érzi magát, akkor szakképzett edző felügyelete mellett.