Úgy véltük, ha lassan is, de van javulás a magyar lakosság egészségi állapotában, és a születéskor várható élettartam is növekszik. Nos, ismét csalódnunk kellett, mindkettőben messze az európai átlag alatt vagyunk.
Miért nem vagyunk hajlandóak változtatni rosszul rögzült életvezetési szokásainkon? Miért nem fontos számunkra még mindig a prevenció? Válaszok nincsenek, csak a felmérések döbbenetes eredményei. A Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet ezévi adatai szerint, a nők várható születéskori egészséges élettartama 60,5 év, a férfiaké 59, 2 év. Ez azt jelenti, hogy még a nyugdíjba menetel előtt elveszítjük egészségünket, tehát esélyünk sincs a nyugdíjas évek örömteli élvezetére.
A halálozási statisztikákban is élenjárók vagyunk: minden harmadik férfi 65 éves kora betöltése előtt meghal ma Magyarországon. A vezető halálokok még mindig a helytelen táplálkozás, a mozgáshiány okozta szív és érrendszeri betegségek, a dohányzás és a magas vérnyomás.
A teljes lakosságot vizsgálva, a szív és érrendszeri betegségek 54%-ban a vezető halálozási ok, a rákos megbetegedések pedig 27%-ban okoznak halált.
Mi a helyzet a középkorúakkal?
A középkorúak vezető haláloka a rákos megbetegedések. A 36-64 éves nők között a daganatos, míg a férfiak között az emésztőrendszeri betegségek miatt bekövetkező halál vezeti a statisztikát.
Mikor döbbenünk rá, hogy saját magunk felelünk az egészségi állapotunkért, mikor kezdünk el felelősen gondolkodni és tenni végre azért, hogy egészségesebben éljünk?
- {565L5P}