Gyakori tévhit a seb porozása, de mégis tilos nyílt sebre sebhintőport szórni, ehelyett a végleges ellátásig ideiglenes – lehetőleg steril gézkötéssel kell borítani.
![]() |
Csak a seb környékét tisztítsuk-fertőtlenítsük |
A steril fedés megakadályozza a további fertőzést, emellett fájdalomcsillapító hatású, és rögzít is. Mielőtt a kötést felhelyezzük, maximum fertőtlenítsük a seb környékét, mást ne csináljunk. Azt hihetnénk, hogy minden sebet azonnal meg lehet varrni, pedig az erősen zúzott, roncsolt, szennyezett sebeket nem szabad rögtön bezárni, csak halasztva, mert ellenkező esetben súlyos fertőzés alakulhat ki. Ha egy végtag vérzik, sokan azonnal elszorítanák, pedig ez sem ennyire egyszerű, ennek a módszernek a helytelen alkalmazása károsodáshoz vezet!
Helyette legtöbbször elegendő a nyomókötés, amit ideiglenes vérzéscsillapításra, artériás és vénás vérzés esetén használunk, a következőképpen: az összehajtott gézlapokat a vérző sebre helyezzük, majd rányomva átpólyázzuk.
![]() |
Figyeljünk a helyes kötözésre! |
A szorító kötés nagyobb verőerek sérülésekor, a szállítás idejére alkalmazható, a vérveszteség megakadályozására. Ha ezt választjuk, 2 órán túl nem szabad fenntartani, mert károsodást okozhat, ha mégis hosszabb ideig van rá szükség, időnként fel kell engedni. A sérültek az ellátásra várakozás közben, a váróteremben sokszor egymással is konzultálnak, összehasonlítják kezelésüket, sebeiket. Ilyenkor az is kiderül, hogy az egyiknek ilyen, a másiknak olyan a sebét egyesítő varrat! Ez nem meglepő, sőt abszolút természetes, hiszen többféle módszert használunk, egyfelől a fonalvezetés alapján is megkülönböztetjük őket, másfelől létezik azonnal megcsomózott (tiszta, éles szélű sebek esetében), illetve úgynevezett halasztott varrat. Utóbbit roncsolt, szennyezett sérüléseknél választjuk, ebben az esetben a fonalat beleöltjük ugyan a bőrbe, de nem húzzuk össze, nem kötjük meg mindjárt, csak pár nap múlva akkor, amikor a sebviszonyok rendeződtek, tiszták, gyulladásmentesek.
|
Azonnal megcsomózott varrat |
De nemcsak a varrás módja, a varratszedés időpontja sem egységes, attól függően, hogy mely testrész sérült, milyen a vérellátás és a sebgyógyulási hajlam, általában 5-12 nap után távolítjuk el a behelyezett öltéseket.