17 év alatt, amit a biztosítási szakmában töltöttem, sok élő példát láttam erre – jókat és rosszakat egyaránt.
Önmagában az a gondolat, hogy ahogy nőnek a gyerekeink a pénz kezelés területén is képezzük őket, nagyon jó és támogatom. Azonban lehet ezt jól csinálni és el is lehet rontani.
Nézzünk néhány klasszikus hibát:
– Beíratlak fiam a legdrágább iskolába, ott majd megtanulsz a pénzzel bánni.
– Te az én gyerekem vagy, holnaptól főnök leszel.
– Becsüld meg ezt a luxus autót, apád Trabanttal kezdte.
A legdrágább iskolák sem tudnak mindent a család szokásairól, a szülők bevételeiről, cégeiknek működéséről, így nem erre kell hagyatkozni. Érdemes időt szánni, és a gyerekeket beavatni otthon a család dolgaiba.
Értsék és tudják hogy miből lesz a pénz, hogy keresi meg a család.
Elkölteni egy tinédzser gyorsan el tud nagyobb összeget is, ezért érdemes bevonni a munkába, hogy lássa mennyi idő alatt mennyi pénzt lehet keresni, és ekkor döntsön a kiadásairól, így jobban meg fogja gondolni.
Ha valaki felnőtt korában sikeres lesz, attól még a gyerekének is végig kell járnia a ranglétrát és nem főnökként kezdenie. Meg kell tanulnia a fizikai munkavégzést is, és saját erejéből felérni a csúcsra.
Véleményem szerint (és sok családnál látom), hiba 18 évesen luxus autót ajándékozni a gyereknek, csak azért mert megtehetik. Onnantól nem fog értékelni semmit, és ahhoz fog hozzászokni, hogy a szülők úgyis fizetnek mindent, nem kell rá vigyázni.
Az első autóját nem baj ha önmaga veszi meg – olyat amilyet – teljesen mindegy, de keresse meg a rávalót.
Vannak ügyfeleim, akik rendszeresen vezetik a kiadásaikat, és 14 éves kor felett beavatják ebbe a gyereküket is. Mérlegelik a boltban, hogy mit vegyenek meg és mit nem.
Amikor pedig valamilyen nagyobb dolgot vásárol a család, előtte leülnek és megbeszélik, hogy van-e erre pénzük, és miért éri meg, vagy épp nem éri meg megvenni az adott dolgot.
Egy másik család rendszeresen monopoly-zik otthon, és ebből a gyerekek nagyon sokat tanulnak. Vállalkozó ügyfelem iskola után, heti kétszer beviszi a gyerekét a céghez és néhány órát bent dolgoznak. Ilyenkor a szülő is felhúzza a munkás ruhát és közösen teszik a dolgukat. Ez összeköti őket és nem kényszer így a gyereknek sem.
Összefoglalva: Nagyon megéri a gyerekeket beavatni a család pénzügyeibe, nyilván életkorukhoz mérten. Így felnőttként könnyebben boldogulnak és a család ereje meghatározó lesz fiatal felnőtt éveikben.