A mostani cikkben az idei év gazdasági eseményei közül ragadok ki néhányat, és leírom a saját véleményemet velük kapcsolatban. Nézzük is sorban.
Mikro- kis és középvállalkozások körtartozásai
Nagyon kevés cég van Magyarországon, aki elég tőkeerős ahhoz, hogy ha néhány hónapra visszaesnek a bevételei, akkor hitel nélkül is zavartalanul tudja folytatni a működését. Akik ilyen helyzetben vannak, mindig piaci előnyt tudnak ebből kovácsolni.
Akik viszont eleve el vannak adósodva vagy épp nem fizetik ki őket, nagyon nehéz helyzetbe kerülhetnek.
Nagyon sok kiscég magánkölcsönökből tartja még fenn magát, és a kintlévőségeik jelentős része talán sosem lesz rendezve.
Új építésű lakások 2020-as átadása
Sokan a CSOK és egyéb állami ösztönzők hatására 1-2 éve új építésű lakásra tettek le 20 százalék foglalót. Az volt a terv, hogy amikor az új lakás elkészül, eladják a mostani lakást és beköltöznek. Nos igen, csakhogy 1-2 éve egy nagyon pörgő, túlfűtött ingatlanpiac volt, most meg nem az van.
Aki arra gondolt, hogy a lakását most eladja 30.000.000 forintért, mert 2018-ban simán elvitték volna ennyiért, 2019-ben is, az most csalódik, mert nem tudja eladni gyorsan és nem tudja eladni drágán. Emellett sok lakóparki átadás megvalósul idén, és nem tudnak a foglalót fizetett tulajdonosok mit tenni egy ilyen helyzetben.
Autóipar
Magyarországon az autóipar súlya a GDP-n belül kb. 30 százalék (beszállítókkal együtt). Az autó eladások idén nagyon sokkal el fognak maradni a korábbi tervekhez képest, és hihetetlen leépítési hullám várható. A mostani raktáron lévő alkatrészeket a kereskedők drágábban adják, de egyszer kifogynak és nem tudni mikor lesz megint. Az emberek nagy része nem fog most új autót venni, sem lízingelni. Takarékoskodik (aki egy kicsit is előre látó), akinek nincs más választása, autót kell venni vagy cserélni, ott is előtérbe kerülnek a használt autók.
Budapest vendéglátó helyeinek helyzete
A belvárosi szórakozóhelyek, éttermek, reggelizők, kávézók arra lettek kitalálva, hogy nagy mennyiségű külföldi fiatal turistát szolgáljanak ki a magyar árszínvonalhoz képest magasabb árszínvonalon. Mivel a teljes turizmus megállt és még vélhetően állni is fog egy darabig, ők nem tudnak újranyitni, mert nincs vendégük. A pultosok, felszolgálók, konyhai dolgozók, szakácsok, chefek elvesztették a munkájukat, és sokszor el is költöznek a városból vidékre valami mást csinálni.
Prémium budapesti irodaházak bérlői
Nagyon sok multinacionális cég bérel irodát „A”-kategóriás prémium irodaházban. Amikor a dolgozóikat elküldték home office keretében haza, hamar rájöttek, hogy ez működik. Várható, hogy területeket fognak visszaadni, és irodákat fognak bezárni… átstruktúrálják a működésüket.
A plázákban bérlő üzletek is bezárják a boltokat és áttérnek az online értékesítésre (most jelent meg, hogy a ZARA 1200 üzletét zárja be).
Mivel a mostani gazdaság arra lett felépítve, hogy a fent felsorolt ágazatok komoly mértékben tesznek hozzá a nagy egészhez, és ezen ágazatok nem a legjobb idejüket élik, így igen komoly visszaesés várható.
Tanácsadói véleményem az, hogy bár minden és mindenki a fogyasztás felpörgetésére igyekszik rábeszélni az embereket, jobban teszik, ha tartalékolnak, mert idén még szükség lehet rá.
Az átlagember mostanában ébred rá, hogy egy túlhitelezett és túlhevített gazdaság tűnhet úgy, mintha a fejlett és gazdag nyugaton lennénk, de egyik pillanatról a másikra ez az illúzió megváltozik, és aki eladósodott a felívelő szakaszban, annak most nagy nehézségek lesznek a pénzügyeiben.