A legnagyobb önkéntes pénztáraknál két olyan portfólió is volt, amely 10% felett teljesített. A magánkasszák tagjainak sincs okuk panaszkodni, közepesebb vagy nagyobb kockázatvállalással itt is 10% feletti volt a teljesítmény.
Az önkéntes pénztári portfóliók közül két OTP-s és egy aranykoros teljesített legjobban
Az OTP pénztárának portfóliói közül (és egyben a teljes listán is) a Dinamikus portfólió teljesített a legjobban közel 12%-os éves hozammal, ezt követte az önkéntes kasszák portfóliói között az OTP Növekedési portfólió 10,2%-kal, majd az Aranykor Lendület 9,5%-kal.
Mindhárom portfólióra igaz, hogy magas kockázatú befektetéseket tartanak.
- Az OTP Dinamikus termékét a pénztár leírása alapján elsősorban a 16-35 éves, tehát a magasabb kockázatot is vállalni hajlandó pénztártagoknak ajánlják, a portfólió közel 90%-ban részvényeket és külföldi kötvényeket tart.
- Az OTP Növekedési portfóliója szintén magas kockázatvállalású, miután befektetéseinek közel kétharmadát hazai és nemzetközi részvények, valamint külföldi kötvények alkotják, így a pénztár elsősorban a 35-45 éves pénztártagoknak ajánlja.
- Az Aranykor Lendület terméke a fentiekhez hasonlóan magasabb kockázatú portfólió, a részvények aránya a befektetéseken belül elérheti az 55%-ot, így ezt a portfóliót is főként azoknak ajánlják, akiknél a szolgáltatás igénylésére várhatóan 15 éven túl kerül sor.
Azért a többi pénztári portfólió sem teljesített rosszul, a vizsgált portfóliók többsége 5% felett teljesített. Az 5% alatti hozamok főként a kisebb kockázatot vállaló óvatos portfóliókra voltak jellemzőek, és az ismert adatok alapján csak három olyan portfólió volt, amely 1% alatt teljesített a 10 legnagyobb nyugdíjpénztárnál (8 pénztár adatai voltak elérhetőek).
Nőtt a pénztárak díjterhelési mutatója
Éppen a napokban tette közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az önkéntes nyugdíjpénztárak 2015-ös díjterhelési mutatóit, amely alapján 2011 óta először nőtt az önkéntes pénztárak átlagos díjterhelése, 0,78 százalékról 0,84 százalékra. Erről korábban a „2016-ban drágultak a nyugdíjpénztárak” című cikkünkben írtunk.
Nem panaszkodhattak a magán nyugdíjpénztári tagok sem
Tavaly a négy megmaradt magánkassza is kitett magáért, a portfóliók többsége 8-11% közötti nettó hozamokat ért el 2016-ban. A magánkasszáknál a három legjobb teljesítmény a Budapesthez, a Horizonthoz és a Szövetséghez kötődik, de kategóriánként is színes a nyertesek listája.
A klasszikus portfóliók közül az MKB terméke teljesített a legjobban tavaly 4,3%-kal, a terméket a mérsékelt kockázatot felvállalóknak ajánlják, elsősorban a nyugdíjkorhatárt 5-15 éven belül elérő tagoknak.
A kiegyensúlyozott portfóliók közül a Horizonté hozott a legtöbbet, 8,5%-ot, a terméket szintén a mérsékelt kockázatot vállaló, a nyugdíjkorhatárt 5-15 év múlva elérő tagoknak ajánlják.
A növekedési portfóliók közül a Budapest terméke közel 11%-os éves hozammal szerezte meg az első helyet. Dinamikus befektetési portfólióról lévén szó a részvénybefektetések jelentős szerepet kapnak, magát a terméket főként azoknak ajánlják, akiknek legalább 15 évük van még a nyugdíjba vonulásig.