Minden nőtársamnál eljöhetett már legalább egyszer az a felismerés, hogy bizony az ünnepek ideje alatt az örömteli közös családi vacsorák nem túl örömteli plusz kilókhoz vezethetnek. Igen, ezzel én is nem egyszer szembesültem az életmódváltásom előtt.
Villámdiéták? NEM!
Jöhetnek a szuper villámdiéták, de én mégis a fontolva haladás mellett szavazok. Nem léteznek csodamódszerek a gyors és tartós fogyásra, de ha „haditervet” készítesz, számtalan kellemetlenségtől kímélheted meg magad, és a január eleji fogyókúra fogadalmakra se lesz többet szükséged.
Az nem hangzik túl jól, ha a meghitt Karácsony diétás jelzőt kap. Nem is szabad, hogy sanyarúvá tedd ezt az időszakot, hiszen pont az egyik legfontosabb eleme ennek a meghitt családi bensőséges ünnepnek, hogy jókat esztek együtt. Még a legtudatosabb hozzáállás szerint is bizarr az a gondolat, hogy ilyenkor nekiállj fehérje turmixokon, natúr csirkemellen és brokkolin élni, sőt a sütiket megszagolni is tilos, mert az minimum két kiló pluszt eredményez. Így nem lehet felszabadultan ünnepelni! A mostani bejegyzésemben az én „túlélő” listámat osztom meg Veletek, amivel ügyesen meg lehet úszni a bajokat.
Miért is ne lehetne finom az egészséges alapanyagokból készült mézeskalács? Nekem sikerült megsütni…
Hogyan tervezzük meg a táplálkozást nagy evések előtt?
Számomra mindig egyszerűbb előbb szigorítani, mint utólag bánkódni, vagyis nálam az a bevált praktika, hogy 4-6 héttel a karácsonyi evéshullám előtt komolyabb figyelmet fordítok a diétámra. Jó módszer az is, ha szénhidrátcsökkentést alkalmazol, tehát a megszokott napi adag felét eszed meg, emelve a fehérjék bevitelét. Hihetetlen eredményre lehet számítani ettől az apró változtatástól is. Jó ötlet, ha az edzések számát heti minimum 1 alkalommal növeled egy plusz cardio nappal, ami felpörgeti az anyagcserét így a fogyást is. Nekem bevált módszer az is, ha a karácsonyi menüt a hagyományokkal ötvözve innovatív elképzelésben öltöztetem újjá. Nyugodtan ehetsz halat, pulykát, sőt még azt is mondom, hogy rántott ételek is kerülhetnek az ünnepi tányérra. Nem ördögtől való dolog a panír, de legyél annyira kísérletező, hogy a tudatosság jegyében kicsit mersz változtatni a szokásokon. Fehér liszt helyett, jöhet a zabliszt, morzsa helyett a zabkorpa, magokkal megbolondítva. Ugyanezt a sémát a finom mézeskalács receptjénél is bevetheted. Nem lesz semmivel se rosszabb az íze a sütiknek, ha nem fehér cukorral csapod agyon őket.
Ilyen lett a zabkorpa bundás, magos csirkém
Az alkohol sem tilos
Az alkohol nyilvánvalóan a karácsonyi vacsora elengedhetetlen kiegészítője. Mindenképpen a jó minőségű, száraz borokat érdemes választani, hiszen ezeknek a GI indexe nem túl magas. A tejszínes-cukros likőrök helyére pedig egy rendes házi pálinka kerüljön inkább. Tényleg minden csak az apró odafigyeléseken múlik. A forralt bort is lehet fahéjjal, szegfűszeggel fűszerezni, de mielőtt az öt-hat evőkanál cukrot belelapátolod, jusson eszedbe a nyári nyaralás emléke, amikor a strandon törölközőt kellett a derekad köré csavarni a szégyenérzet tompítása érdekében. Én átéltem, tudom, milyen érzés.
A pillanatnyi örömök nem tudnak hosszú távú élvezetet adni, de a szenteltvizet is leizzasztó edzések és a kőkemény odafigyelés a hétköznapokban nem szabad, hogy néhány hét alatt tönkre legyen téve, mert sokkal csalódottabb leszel attól a tudattól, hogy újra kell tervezni a fogyókúrát. Olyan ez, mint a társasjátékban a büntetőlépés miatti elölről kezdés. Nem kellenek óriási dolgok, de szerintem hatalmas önbizalom lökettel tud indulni a következő év, ha a mérlegre állva nem tapasztalsz elkeserítő változást! 🙂