A Visa kártyát nem, a MasterCard és Maestro kártyát minden terminál elfogadja, ahol érintéses fizetésre alkalmas terminál van. Mutatjuk, hány helyen kell a hagyományos kártyás fizetést használnunk.
Ugyan dinamikusan terjed az egyérintéses fizetésre alkalmas terminálok száma hazánkban, de még számos bankkártya típus és leolvasó terminál nem él szimbiózisban egymással.
Az érintőkártyát elfogadó terminálok száma folyamatosan emelkedik, de találkozhatunk olyan esettel, hogy MasterCarddal tudunk érintéssel fizetni, Visa kártyával viszont csak a hagyományos, kártyás fizetési megoldást működik.
Jelenleg hogy áll az ország az érintéses fizetés terén?
Pillanatnyilag nagyjából 100 ezer POS-terminál van Magyarországon, ezeknek nagyjából 60%-a alkalmas az érintéses fizetésre. Természetesen a terminálok cseréje folyamatosan zajlik, várhatóan 2017 végére már szinte mindenhol érintőkártyával fizethetünk.
A Pénzcentrum kérdésére Kiss Ede, a Visa Országigazgatója, azt nyilatkozta, hogy nagyjából 1-2 ezer terminál van, ami jelenleg nem alkalmas a Visa kártyák érintéses fizetésére, azonban ezeket is hamarosan korszerűsítik. A szakértő kitért arra is, hogy ennek az eltérésnek műszaki akadályai vannak, amelyek a terminálcserével hamarosan megoldódnak.
Lényeges újítás, hogy míg tavaly jellemzően csak a MasterCard és a Maestro kártyákkal fizethettünk a készpénzmentes fesztiválokon, addig idén már a Volt, a Balaton Sound és a Sziget mellett a kisebb fesztiválok is elfogadhatják a Visa kártyákat.
Mi bebefolyásolja azt, hogy mivel fizethetünk?
Az elfogadó banktól függ, hogy az elfogadóhelyen milyen típusú kártyával fizethetünk. Ugyanis a különböző kártyatársaságok esetében eltérő szabványokról van szó, és a fizetési alkalmazást több helyen is szükséges engedélyeztetni. Az egyes elfogadó intézmények a különböző engedélyeztetéseket, bevezetést nem feltétlenül végzik egy időben. Ezért van az, hogy egyes kereskedőknél nem lehet minden kártyatársaság érintőkártyáit használni
Egyértelmű, hogy a régi, érintésre nem alkalmas terminálok cseréje időbe kerül, hiszen nagyjából 100 ezer készüléket kell lecserélni, illetve ezzel párhuzamosan a Visa kártyával érintéses fizetésre nem alkalmas terminálok cseréjét is végre kell hajtani. Addig a hagyományos módon fizethetünk ezeken az elfogadóhelyeken. A terminálok folyamatos cseréjének köszönhetően viszont egyre több helyen használhatjuk ki az érintőkártyánk előnyeit.
Érintéssel fizetni már nem nagy kunszt
A leggyakrabban az érintőkártyákat használjuk érintéses fizetésre, a PayPass és PayWawe technológiák adnak erre lehetőséget. Azonban nem ez az egyetlen megoldás, már az NFC chippel ellátott okostelefonunkkal is fizethetünk a boltban, de különleges esetekben karórákba vagy egyéb hordható ruhákba, vagy kiegészítőkbe is építhető olyan technológia, amellyel érintéssel fizethetünk.
Biztonság és gyorsaság érintéses fizetéssel
Az érintéses fizetéssel felgyorsul a tranzakció, mivel nem kell a készpénzzel bíbelődni, ehhez ugyanis a kártyát nem kell kiadnunk a kezünkből. Bár 5000 forint felett a PIN-kódot be kell ütnünk a terminálba, de a kártyát ebben az esetben sem kell kiadnunk a kezünkből, ez biztonsági okokból is előnyös.
Ennek egyik előnye, hogy a kártya adatai, mint például a hátoldalon található ellenőrző kód nem kerül illetéktelen kezekbe.
Készpénzhez nagyjából 4800 helyen juthatunk hozzá, a kártyánkat több mint tízszer ennyi helyen használhatjuk érintéses fizetésre.
Természetesen nem ez az egyetlen előnye az érintőkártyának, hiába élünk a havi kétszeri ingyenes készpénzfelvétel lehetőségével, jellemzően a második tranzakció után ezért díjat számítanak fel a bankok. Ha viszont beleférnénk a két készpénzfelvételbe, akkor az összes havi kiadásunk fedezésére jelentős összeget kellene felvenni. Ám az is igaz, ha kártyánkat elveszítjük, nehéz helyzetbe kerülhetünk. Ebben az esetben a kártyát azonnal le kell tiltani, hogy más ne tudja használni.