A kormány már dolgozik a magyar pénzügyi tudatosság fejlesztésén egy átfogó nemzeti stratégia keretén belül. Cél a hosszú távú öngondoskodás támogatása az élet minden szakaszában.
Balogh László pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkár a Portfolio Öngondoskodás 2016 konferencián számolt be arról, hogy a kormány már dolgozik a pénzügyi tudatosságot fejlesztő stratégián.
Az MNB-nek is van terve a lakosság pénzügyi tudatosságának fejlesztésére. Ennek jegyében jelent meg Iránytű a pénzügyekhez című könyv.
Balogh László előadásnak főbb pontjai:
Az öngondoskodás számos pénzügyi eszköz megfelelő használatát jelenti – hangsúlyozta a szakember
A stratégia legfontosabb célkitűzése a hosszú távú öngondoskodás támogatása:
- a fiatalkori életkezdés
- a családi támogatási formák
- az időskorra való felkészülés tekintetében.
A pénzügyi tudatosság nem csak itthon probléma
Balogh Zoltán kiemelte, hogy az OECD legutóbbi felmérése szerint, a magyarok pénzügyi tudatossága átlag alatti. Ennek kapcsán egy átfogó tanulmány készült, amely egy nemzeti pénzügyi stratégia kidolgozását javasolja.
Az öngondoskodás területén vannak tartalékok
Jelenleg a lakosság 32%-a otthon tartja a pénzét, 44%-uk nem ismeri a különböző befektetési formákat. Továbbá az is probléma, hogy sokan felülbecsülik a várható nyugdíj mértékét, amely a magasabb életminőség fokozott igényével magyarázható. Annak érdekében, hogy a lakosság öngondoskodása hatékony legyen, javítani kell az emberek pénzügyi tudatosságát.
Az előadó úgy véli az önkéntes nyugdíjpénztárak jó lehetőséget kínálnak
Az öngondoskodási formák közül az önkéntes nyugdíjpénztárak;
- olcsók
- hatékonyan
- jól érthetően működnek
Alacsony jövedelem mellett is reális nyugdíj-megtakarítási termékeket kínálnak. Az önkéntes pénztárak iránti fokozott lakossági keresletet mutatja, hogy 2007-ben a befizetések kétharmadát a munkáltatók adták,míg 2015-ben a befizetések már 58%-a a tagokhoz kapcsolódott az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében.
Az önkéntes pénztári tartalékok
Balogh szerint az önkéntes pénztári piacon vannak még tartalékok. Különösen amiatt, hogy itthon az egy főre jutó önkéntes pénztári vagyon nem olyan nagy, a visegrádi országok ebben rendre megelőzik hazánkat.
Hogyan áll a magyar nyugdíjrendszer?
Nemzetközi összehasonlításban a hazai nyugdíjkiadás hosszútávon fenntartható és az EU országok között a középmezőnyben van. A magyar nyugdíjkiadások a prognózisok szerint kis mértékben csökkenni fognak a következő 50 évben