Néhány éve még ritka látvány volt a mobiltelefonozó idős ember. Ki gondolta volna, hogy mára a mobil mellett az internet használata is mindennapos foglalatossággá válik a 60 év felettieknél is?
Az ötvenen túli netezők csaknem ugyanannyit csetelnek mint a fiatalok, online telefonálásában pedig még náluk is aktívabbak. Csaknem kétharmaduk rendszeres látogatója a közösségi oldalaknak, ebben még amerikai társaikon is túltesznek. Jól bánnak az újmédiás eszközökkel, de van még mit tanulniuk a biztonságos netezésről. A magyar szeniorok internetezési szokásairól és újmédiás eszközhasználatáról készült a felmérés.
Az 50 év felettiek meglepően nagy számban használják az internetet
Mindig azt hisszük, le vagyunk maradva a fejlettebb országokhoz képest. Részben így is van, azonban az eredmények több ponton is meglepőek. Nemzetközi összehasonlításban alacsonynak számít az arány, mely szerint az 50 év felettiek közel egyötöde internetezik rendszeresen. Azonban néhány kapcsolattartási formában a netet használó magyar szeniorok nem csak a nemzetközi átlagnál, de még amerikai társaiknál is aktívabbak. Miközben például az internetező amerikai 57-65 évesek csupán 43 százaléka látogat közösségi oldalakat, addig a magyar szeniorok csaknem 75 százaléka él online közösségi életet.
{0DF50D}
„Always on”, magas biztonsági kockázattal
Meglepő, de a megkérdezettek 10 százaléka „always on” életmódot folytat, azaz szinte állandóan online üzemmódban van. A regisztrációval rendelkezők 64 százaléka naponta ellátogat kedvenc oldalára, fele pedig több mint száz ismerőssel áll kapcsolatban.
Annak ellenére, hogy a szeniorok otthonosan mozognak a virtuális közösségekben, keveset foglalkoznak az adatbiztonság kérdésével. Az idősebbek 69 százaléka nem használ semmilyen szűrőbeállítást, így például gyakran telefonszámuk és egyéb elérhetőségük is publikus. A közösségi oldalakon szörfölő szeniorok fele soha nem is foglalkozott a biztonsági beállítások módosításával.
Netre nagyik, avagy mire tanít az unoka?
Ma már a seniorok is szívesen neteznek.
A felmérés szerint a szeniorok a rokonokkal, ismerősökkel való kapcsolattartásra használják leggyakrabban az internet biztosította lehetőségeket.
Az internetes világ megismerésében sokszor a gyerek tölti be a tanító szerepét, a szeniorok 46 százaléka a gyerekétől vagy az unokájától tanulta meg az internet használatát.
Érdekes adat, hogy a tudásvágy valóban nem ismer korlátokat, mert az 50 év felettiek 17 százaléka iratkozott be fizetős tanfolyamra csak azért, hogy jó felhasználói szintű tudás birtokában kezdje meg virtuális életét.
Forrás: Ithaka kutatás, 2014.