A koronavírus járvány egyik legnagyobb egészségügyi kihívása az idősek megóvása a fertőzéstől. A szeniorok, életkorukból adódóan nehezebben térnek el a napi megszokott rutinjuktól, mint a fiatalok. Többek között ezek a berögzült cselekvési minták adják a napok ritmusát és nyújtanak biztonságos kapaszkodót a számukra.
A szokások béklyójából nehéz kilépni az időseknek
Úgy tűnik, minél idősebbek vagyunk, annál nehezebb váltani és új szokásokat felvenni. A beépült szokásrend mellett azért is furcsább lehet otthon maradni a számukra, mert ami nem kézzelfogható, lehet, hogy nem létezik. Márpedig a koronavírust nem látjuk. . Ezért látjuk a bármikor és bárhová közlekedő időseket ugyanúgy, mintha mi sem történt volna. Otthon tartani őket rendkívüli kihívásokat jelenthet a családtagok számára.
Akik ráéreztek a nagyik működési ritmusára
Még a közösségi médiában is szokatlan gyorsasággal vált ismertté egy kezdeményezés. A #tartsdotthonanagyit létrehozói villámgyorsan reagáltak arra a tényre, hogy a koronavírus járvány az időseket veszélyezteti leginkább. Nem vacakoltak sokáig, rapid idő alatt elindítottak egy kezdeményezést, amelyben ezt üzenik mindenkinek:
„Segíts megvédeni őket! Magyarázzuk meg nekik -ha kell egyesével-, hogy most otthon kell maradniuk!”
Az üzenet hamar követőkre talált. A mozgalom sikerét az érzelmekre ható szövegek mellett, a karanténkommunikáció legújabb formáit jelentő képi és videós tartalmak jelentik. Ezek teszik igazán szerethetővé és megosztásra ingerlővé szinte minden hírüket.
Hát persze, hogy a sikerhez most is kell egy jó csapat
Ahogy Fülöp Viktor, a csapat közfelkiáltással megszavazott szóvivője mondja, egy nagyobb baráti társaságból tízen dolgoznak nonstop üzemmódban azon, hogy tényleg sok nagyit lehessen otthon tartani úgy, hogy a karantén elviselhető legyen a számukra. Az ötletelésekről, a Karanténtojás-festő és a Karanténkenyér-sütő bajnokságokról mesél a videóban:
Először a saját családjukon tesztelték az ötleteket, aztán ami bevált, vitték a nagyközönség elé. Napról napra alakul a stílus, bővül a repertoár és gyűlnek a követők által küldött képek, videók.
Karantén olimpia és filmek ikonikus jeleneteinek karanténos áthallásai
Beszámoltak egy házi szervezésű olimpia sikeres lebonyolításáról:
„Egy monori családapa a karantén időkben megrendezte magának a saját házi olimpiáját, ha már az idénre Tokióba tervezett játékok elmaradnak.”
Szabó Péter monori házában egy nap alatt gyorsan lebonyolította a téli és a nyári játékokat is. A helyszínekkel nem sokat bajlódott, a nagyszoba, a kisszoba a konyha, a fürdőszoba és a terasz adott helyet az ötkarikás játékoknak. A műlesiklásnak kiváló terepet jelentett az emeletre vezető lépcsősor.
Az oldalukon jelennek meg a pécsi művész házaspár -ismert filmek ikonikus jeleneteinek karantén stílusra átdogozott- poszterei.
„A pécsi albérletben továbbra sem fogynak ki az ötletekből! Amerikai és angol lapok sztárolják a filmes gegeket gyártó magyar párost”
– írják a szerkesztők a legújabb képekhez fűzött kommentjükben.
Nem mellesleg a színészpáros világhírű lett, mert Kovács Fanni és Hosszú Norbert filmes alakításai többek között a New York Post, a Daily Mail és a The Sun oldalain is megjelentek.
Vannak olyan kezdeményezések, amelyek rapid idő alatt sikeressé válnak, mások hamar eltűnnek a süllyesztőben
Sokan kergetik a sikert és vannak, akik szinte azonnal rátalálnak a hírnévhez vezető útra. Vagy a hírnév talál rájuk. És vannak, akiknek mindkettő megadatik. A Tartsd otthon a nagyit! csapata jókor és kiváló érzékkel kapta el a koronavírus járvány egyik marginális pontját. Edukál és megnevettet, felelős gondolkodásra inspirál és cselekvésre ösztönöz. Rengeteg képpel és videóval illusztrálva mutatja meg, hogyan érdemes viszonyulni egy kiszámíthatatlanul változó élethelyzethez.
Keressetek szerethető és követendő példákat, tartsátok otthon magatokat, a gyerekeiteket, a szomszédokat és főleg a nagyikat.