A VPN, azaz a Virtual Private Network használatával a világban szétszórt szerverparkkal rendelkező szolgáltatón keresztül, dinamikus IP címmel csatlakozol az internethez.
A VPN egy alapvető kiberbiztonsági szolgáltatás. Leginkább vállalatok használják az adataikhoz történő időszakos és engedélyhez kötött hozzáféréséhez, de magánszemélyek számára is elérhető.
Előnyei:
Más weboldalak és más szolgáltatások nem fogják tudni, hogy honnan használod az internetet
Minden VPN-en keresztül haladó adat szigorú titkosítást kap. Ezért mindegy, hogy az alap internet kapcsolat amit használsz mennyire biztonságos, az adataidhoz senki sem juthat hozzá.
Megvéd a hackerektől. Az adatoknak ugyanis manapság kifejezetten magas ára van, így biztos lehetsz benne, hogy a te adataid is értékesek.
Megvédi a mobiltelefonos adataidat is. Én is és rajtam kívül bizonyára sokan, a fél életem a telefonomban hordom. Minden kontaktom telefonszáma, e-mail címe, sokuknak a lakcíme is benne van. De ott tárolom a programjaim, a fényképeim és a bankoláshoz szükséges adatokat is. Pótolhatatlan és kifejezetten bizalmas, érzékeny adatok ezek, amelyeket jobb biztonságban tudni.
A VPN hátrányai:
Az ingyenes változat lassabb a fizetős verziónál
Az ingyenes szolgáltatás korlátozott adatforgalommal működhet
Ha zavar, hogy egy magánszolgáltató tárolja az adataid, és nem bízol bennük, akkor nem használd
A VPN szolgáltató választása bizalmi kérdés. Másrészt érdemes jól megnézni, melyik szolgáltatóban bízunk meg, mert az láthatja a valódi adatforgalmat és a tartózkodási helyünket. Sok a szolgáltató, alapos utánajárást igényel az ár-minőség-szolgáltatás tengelyen kiválasztani a megfelelőt.