Létezik egy kedvező adózási forma, a KATA. Ezzel nyolcad annyi közterhet kell fizetni, mint más vállalkozási vagy foglalkoztatási formáknál.
Azok, akik hosszú évekig főállású KATÁSOK az évek múlásával könnyen ráfázhatnak, ha nem gondoskodnak külön a nyugdíjukról. Ugyanis ők csak a minimálbér után járó nyugdíjnál is kevesebbre jogosultak, és hiába a sok évi tisztességes és becsületes munka, öreg korukra rossz helyzetbe kerülhetnek.
Igen, ám de mi lesz a nyugdíjjal?
Riogatás helyett, nézzük a számokat.
Alaphelyzetben a KATA úgy néz ki, hogy havi 50 000 forintból le lehet tudni az adóterheket. Ez 81 300 forintos ellátási alapot jelent mindössze. Így az összeg kevesebb, mint a minimálbér (jelenleg 111 ezer forint), és alig többet, mint a közmunkásbér (jelenleg 79 155 forint). A szolgálati idő tekintetében 1 KATÁS év egy évnek felel meg, annak ellenére, hogy nem érte el az ellátási alap a minimálbért.
Lehet javítani a számokon
Kedvezőbb a helyzet abban az esetben, ha havi 75 000 Ft adót fizet a vállalkozó. Ekkor az ellátási alapja 136 250 forint, ami magasabb a jelenlegi bérminimumnál (129 ezer forint).
40 év szolgálati idő után (a hatályos jogaszály szerint) ennek a 81 300 (vagy 136 250) forintnak a 80%-ka járhat majd a KATÁS évek után nyugdíj gyanánt.
Erősen javallott az öngondoskodás
Sok esetben hangsúlyozzuk, hogy mennyire fontos az öngondoskodás. Ez a KATÁS adózási forma esetén kimondott igaz. Rendben van, hogy a kedvezményes adózás jó dolog, és sokaknak nagyszerű lehetőség. De a fentinek után fokozottan igaz, hogy gondolni kell a nyugdíjra. Mit ismeretes a KATA minimális nyugdíjat/táppénzt fog eredményezni az adózóknál. Ez komoly problémát fog jelenteni az egyénnek is, és az államnak is.
Egyelőre nem tudni, hogy a 70 000-nél több főállású KATÁS hogyan viszonyul a kérdéshez, de remélhetőleg előbb-utóbb egyénileg is gondoskodni fognak a nyugdíjas éveikről.
A KATÁ-sok helyzetét tovább nehezíti, hogy a ők csak saját magukra számíthatnak ezen a téren. Állami adó-visszatérítés ugyanis nem jár nekik úgy, mint a többi előtakarékoskodónak.
Adó-visszatérítési lehetőségek
A nyugdíjszámlán lévő összeget az állam kiegészíti az adott évi egyéni befizetésnek megfelelően plusz 20 százalékkal:
- Önkéntes nyugdíjpénztárnál (önypt) max. 150 000 Ft.
- Nyugdíj-előtakarékossági számla esetében (nyesz) legfeljebb 100 000 Ft.
- Nyugdíjbiztosításnál pedig legfeljebb 130 000 Ft az állami támogatás összege.
Aki mindhárom formában öngondoskodik, az maximum 280 000 Ft adó-visszatérítést kaphat összesen a számláira.
Sajnos, ha nincs szja, nincs adóvisszatérítés
Az állami támogatás magánszemélytől a munkajövedelem címén befizetett éves szja alapján jár vissza. Már a minimálbér után is ki lehet használni az önyp –öt, ez teljes évi 150 000 Ft-os adó-visszatérítést jelent. (Abban az esetben, ha ehhez legalább évi 750 000 Ft-ot fizet be a nyugdíjszámlájára).
Viszont sajnos a KATÁS jövedelem nem számít munkajövedelemnek. És hiába fizet a KATÁS vállalkozó adót, az nem számít szja-nak. Ebből kifolyólag nem jár adókedvezmény.
A KATÁS adózóknak azért nem kell elkeseredniük
Egyrészt azért nem, mert a KATA nemcsak hazánkban, hanem az egész Unióban az egyik legkedvezőbb adózási mód. Igaz hátrányokkal is jár. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint nem lesz változás, ami a KATÁSOK szja-ját illeti. Viszont a kedvezményes adózóknak sem kell csüggedniük, ugyanis az önkéntes nyugdíjpénztár jó lehetőség számukra, még úgy is, hogy egy fillér szja visszaigénylésére sem jogosultak.